Доповідь начальника ВО



Шановні  учасники конференції!
Сьогодні освіта  починає займати провідне місце у стратегії державної політики країни. Якісні  показники розвитку визначають ефективність суспільного поступу України у забезпеченні та гарантуванні права на здобуття безкоштовної якісної загальної середньої освіти.
На відміну від традиційної освітньої моделі, що базується на пріоритеті простого засвоєння і відтворення інформації, головною метою навчання у ХХІ столітті стає всебічний розвиток людської особистості як рівновеликої цінності. Демократичне спрямування навчання дає людині можливість підготуватися до життя у швидкоплинних змінах соціокультурних умов і професійної діяльності.
Основними орієнтирами розвитку освітньої системи є якість освіти і рівний доступ до неї всіх громадян, забезпечення функціонування єдиного інформаційного простору, упровадження інноваційних технологій у навчання  на шляху успішної реалізації Концепції  Нової української школи.
Питання освіти є пріоритетним для нашого регіону, для нашої країни, адже саме освіта здатна впливати на економічний розвиток держави, входження її в європейський простір. Ми маємо не просто знайти відповіді на виклики часу, а забезпечити якісну освіту дітей і умови для професійної реалізації вмотивованих учителів. А тому на навчальний заклад покладаються такі вимоги: він має довести  свою спроможність розв’язувати на сучасному рівні  як традиційні, так і нові завдання, бути гарантом  культурного і морального розвитку народу;  довести відповідність освітнього процесу  державним освітнім стандартам. Щоб розв’язати ці завдання, навчальні заклади мають змінюватися, розвиватися. 
2018/2019 навчальний рік – початок  реалізації Концепції «Нова українська школа».              У закладах освіти району триває активне втілення ключових ідей Нової української школи та створення нового освітнього простору, школи майбутнього, що максимально мотивує дітей до навчання та особистісного розвитку.  У сучасному світі самі знання, які передає вчитель, не такі вже й важливі. Основне – як їх застосувати на практиці. НУШ – це школа, до якої приємно ходити учням. Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятися висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. Ключова зміна для учнів стосується підходів до навчання та змісту освіти, адже головне завдання – виховати інноватора та громадянина, який уміє ухвалювати відповідальні рішення та дотримується прав людини.
Для забезпечення доступної та якісної освіти в районі  активно реалізується  Програма розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти Петрівського району  на              2018-2021 роки, що визначає конкретні пріоритети освітньої галузі та шляхи їхньої реалізації, сприяє забезпеченню якісного рівня надання освітніх послуг, створенню належних умов для успішної організації освітнього простору, оптимізації мережі закладів освіти відповідно до потреб регіону.
Упродовж минулого навчального року відділом освіти райдержадміністрації, комунальною установою «Петрівський РЦОЗО», закладами освіти   за активної підтримки органів місцевої влади,  місцевого самоврядування, батьківської громадськості були вжиті заходи для забезпечення функціонування галузі освіти району, її подальшого розвитку, створення умов для рівного доступу мешканців регіону до якісної освіти.

Дошкілля у сучасному педагогічному просторі

Важливим кроком на шляху реалізації принципу неперервності освіти є створення умов для доступності дошкільної освіти відповідно до потреб населення.
У районі створено оптимальну мережу закладів дошкільної освіти, що включає 18 закладів, у яких функціонує 40 груп.  Відкриття додаткової групи в Петрівському ДНЗ №1 «Рудана» Петрівської селищної ради у 2018 році сприяло забезпеченню потреб населення смт Петрового в місцях у закладах дошкільної освіти.
Дошкільну освіту у закладах району здобуває 743 дитини віком від 1 до 6 (7) років, що становить 73%  від загальної кількості дошкільнят, у тому числі 100% дітей віком від 3 до 6 (7) років.

У 2019 році зменшено перевантаження груп у трьох закладах дошкільної освіти, про що свідчать показники  чисельності дітей із розрахунку на 100 місць. Зокрема, у Петрівському ДНЗ №1 на 100 місць 103 дітей (2018 рік – 149), розвантажено групи   внаслідок відкриття додаткової групи та збільшення місць у всіх групах.  У Іскрівському ДНЗ на 100 місць 110 дітей (2018 рік - 130),  Володимирівському ДНЗ – 107 дітей (2018 рік – 109), де зменшено перевантаження через  демографічні зміни.

Нова українська школа визначає побудову освіти на всіх її ланках із максимальним урахуванням індивідуальних особливостей (фізичні, психологічні, інтелектуальні) кожної дитини незалежно від її вікової групи. На будь-якому віковому щаблі дитина набуває не лише психологічні якості, спільні для всіх дітей, а й свої власні індивідуальні особливості психіки та поведінки. Бути людиною означає бути не лише «як усі», володіти всім, чим володіють інші, а й бути неповторною особистістю з власними смаками, інтересами і здібностями.
Дошкільне дитинство є сприятливим періодом для розвитку творчих здібностей, тому що в цьому віці діти надзвичайно допитливі, у них є величезне бажання пізнати навколишній світ. Дорослі, заохочуючи допитливість, залучаючи їх до різних видів діяльності, сприяють розширенню дитячого досвіду. А накопичення досвіду і знань – необхідна передумова для майбутньої творчої діяльності. Крім того, мислення дошкільнят більш вільне, ніж мислення дорослих. Воно ще не задавлене догмами та стереотипом, воно більш незалежне. А цю якість необхідно всіляко розвивати.  І від того, наскільки були використані ці можливості, багато в чому буде залежати творчий потенціал дорослої людини.
Одним із найважливіших факторів творчого розвитку дітей є створення умов, що сприяють формуванню їхніх творчих здібностей. Із метою розвитку творчих здібностей дошкільнят педагоги закладів дошкільної освіти району забезпечують  індивідуальний підхід  до них, підтримку кожної дитини, залучають їх до гуртової роботи, участі у різних заходах, конкурсах. У конкурсі «Дошкільня року – 2019» взяли участь 19 вихованців із  11 закладів дошкільної освіти району: Баштинського, Богданівського, Водянського, Іванівського, Луганського, Малинівського, Новостародубського №1, Петрівського №1, Петрівського  №2, Петрівського «Колосок», Чечеліївського.
Наразі необхідно продовжувати роботу щодо організації сучасного освітнього середовища  закладів дошкільної освіти, сприятливого для формування гармонійно розвиненої особистості та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини. Сучасний дошкільний заклад має бути позитивним, динамічним простором, що оптимізує розвивальний потенціал дітей.
У всіх закладах дошкільної освіти здійснено заходи щодо покращення матеріально-технічної бази. Завдяки бюджетному фінансуванню та залученню спонсорських, благодійних коштів покращено матеріально-технічну базу: утеплено фасади будівель, замінено покрівлі, системи водопостачання та водовідведення, оновлено твердий і м’який інвентар, придбано сучасні дитячі меблі, модулі, оргтехніку, оновлено дитячі майданчики, замінено  паркани тощо. Найбільший об’єм робіт виконано Петрівською селищною радою, Богданівською, Петрівською, Іванівською, Ганнівською сільськими радами. Окрім того, новий ігровий майданчик встановлено у Водянському ДНЗ.
Неперервність освіти бере свій початок із забезпечення наступності між першими двома ланками: дошкільною освітою та початковою школою. Тому необхідно забезпечити наступність змісту дошкільної та початкової освіти, відповідність Базового компонента дошкільної освіти віковим особливостям дітей старшого дошкільного віку та вимогам концептуальних засад реформування Нової української школи. Учителям перших класів під час  першого (адаптаційно-ігрового) циклу початкової освіти доцільно використовувати досвід та результати роботи зі старшими дошкільниками педагогів закладів дошкільної освіти.
Відповідно до статей 11, 20 Закону України «Про освіту», статті 7 Закону України «Про дошкільну освіту» та з метою вивчення стану готовності дітей 5, 6 років до навчання в школі, виявлення дітей із особливими освітніми потребами у закладах дошкільної освіти у травні 2019 року проведено психолого-педагогічне обстеження дошкільнят.
Психолого-педагогічне обстеження дітей старшого дошкільного віку показало наступні результати:

було обстежено 235 дітей із 245 (96%), із них:
86 вихованців (37%)   показали високий рівень, вони швидко орієнтуються у поставлених завданнях, інколи допускаються помилок, які самі ж виправляють;
84 дитини  (36%) мають середній рівень, тобто допускають помилки, які самостійно не можуть виправити; 
65 дітей (28%) мають низький рівень, вони виконують певні завдання самостійно, деякі за допомогою дорослого. За результатами обстеження визначено ступінь готовності вихованців закладів дошкільної освіти до навчання в школі: оптимальний, доступний і низький, високого і критичного ступенів не виявлено.



№ з/п


Назва дошкільного закладу
Рівні готовності

Ступінь готовності
%

Високий


Середній


Низький

1
Петрівський ДНЗ «Рудана»
46
33
13
85
2
Петрівський ДНЗ №2
3
5
2
80
3
Червонокостянтинівський
3
1
1
80
4
Новостародубський ДНЗ №1
8
8
7
69
5
Володимирівський
6
7
6
68
6
Зеленський
2
-
1
67
7
Чечеліївський
2
2
2
67
8
Петрівський
1
5
5
66
9
Луганський
2
5
4
64
10
Ганнівський
2
5
2
63
11
Балахівський
3
2
3
62
12
Новостародубський ДНЗ №2
2
5
6
54
13
Іванівський
1
0
1
50
14
Богданівський
-
2
2
50
15
Водянський
-
1
1
50
16
Малинівський
1
-
1
50
17
Баштинський
3
-
3
50
18
Іскрівський
1
3
5
44

Результати обстеження мають стати орієнтиром і продовженням педагогічної роботи, оскільки наступність та взаємодія утворюють простір для реалізації в педагогічному процесі закладу дошкільної освіти і початкової школи єдиної, динамічної та перспективної системи, спрямованої на безкризовий розвиток дітей у новій для них соціальній ситуації – шкільному навчанні.
Поряд із позитивними тенденціями  у розвитку дошкільної освіти району в роботі дошкільної ланки освіти є певні проблеми. Основні  з них:
негативний вплив демографічної ситуації у сільській місцевості на збереження мережі закладів та груп у них;
 невідповідність рівня забезпеченості закладів дошкільної освіти спеціалістами вимогам нормативних документів;
необхідність подальшого підвищення якості освіти.
Із метою вирішення проблем дошкільної освіти району пріоритетними завданнями на  2019/2020 навчальний рік є:
- активізація роботи щодо забезпечення закладів дошкільної освіти спеціалістами відповідно до нормативів;
- співпраця закладів дошкільної та загальної середньої освіти щодо створення умов для успішного переходу дитини з першого рівня освіти до наступного;
-  проведення внутрішнього моніторингу якості освіти;
- забезпечення систематичного відвідування закладу дошкільної освіти вихованцями старшого дошкільного віку;
- охоплення дошкільною освітою не менше 75% дітей віком від 1 до 6 (7) років;
- продовження роботи щодо організації сучасного освітнього середовища закладу дошкільної освіти, сприятливого для формування гармонійно розвиненої особистості та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини;
- реалізація заходів Програми розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти Петрівського району на 2018-2021 роки, затвердженої рішенням районної ради від 21.12.2017 року №369.

Вплив демографічної ситуації на контингент учнів і мережу 
закладів загальної середньої освіти.
Забезпечення рівного доступу до якісної освіти

Одне із актуальних питань сьогодення – формування оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти:  створення опорних закладів та їхніх філій  для забезпечення права учнів на повну загальну середню освіту та рівного доступу до якісної освіти.
Опорна школа – заклад освіти І-ІІІ ступенів, що надає повну загальну середню освіту, має зручне розташування для підвезення дітей з інших населених пунктів, сучасну матеріально-технічну і навчально-методичну базу, забезпечує допрофільну підготовку та профільне навчання, укомплектований кваліфікованими педагогічними кадрами.
Для задоволення освітніх потреб населення району у 2018/2019 навчальному році функціонувало 4 опорні заклади  із 7 філіями,  2 заклади загальної середньої  освіти,   у яких навчалося  1942 учні,   що на 27 осіб менше минулорічного показника, об’єднаних у  135 класів (у т. ч.  1 клас-комплект (2-3 клас)  у Богданівській ЗШ І-ІІ  ступенів). За останні п’ять років відбулося зменшення  кількості  учнів у закладах освіти району на 171 особу.
Середня наповнюваність класів  становить 13,7    учнів  на клас та  залишилася незмінною у порівнянні із минулим роком.
Найбільша наповнюваність класів у опорному закладі «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів - гімназія» – 24,9 учнів на клас, у  Петрівській  ЗШ І ступеня –    24,4 учнів на клас, у Новостародубській ЗШ І-ІІІ ступенів, яка визнана опорним закладом,   – 17,8 учнів  на клас.  Найменша  - у Богданівській ЗШ І-ІІ   ступенів – 4,0 учні  на клас.

Мала кількість дітей у школах спричиняє до вимушеного індивідуального навчання. Так, у 2018/2019 навчальному році у 3-х закладах освіти  району  навчалися індивідуально  32 учні, із них:  12 учнів за станом здоров’я, 20 учнів, де чисельність складала  менше                        5  учнів у  класі (Богданівська ЗШ І-ІІ  ступенів, філія КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ  ступенів – гімназія» - 10 учнів (4 класи), Зеленська ЗШ І-ІІ  ступенів, філія Петрівської ЗШ                І-ІІІ  ступенів, –  6 учнів   (2 класи),  Чечеліївська ЗШ І-ІІІ  ступенів, філія Новостародубської ЗШ І-ІІІ  ступенів, – 4 учні (1 клас).  Відсутні  10,     11  класи  в Ганнівській та   Петрівській ЗШ І-ІІІ  ступенів,  6 та 11 класи в Іскрівській ЗШ І-ІІІ  ступенів,  4 клас у Зеленській ЗШ І-ІІ ступенів.  Створено з’єднаний клас (клас-комплект) початкової школи   у  Богданівській ЗШ І-ІІ  ступенів, філії КЗ «Петрівське НВО  «ЗШ І-ІІІ  ступенів – гімназія», в який  об’єднано  4 учні   2 класу та 3 учні  3 класу.   
Збільшується відсоток  випускників 9-х класів, які продовжують здобувати повну загальну середню освіту поза межами району у вищих навчальних закладах  І-ІІ рівня акредитації та  професійно-технічних  закладах. Із 187 випускників 9-х класів 75 осіб  вирішили здобувати освіту в   10-х класах ЗЗСО району, а 112 осіб  у   вищих навчальних закладах І-ІІ  рівнів акредитації, професійно-технічних навчальних закладах, коледжах, училищах тощо.  Якщо у 2014 році показник таких дітей становив 38%, то у  2018 році він зріс до 60%. Це  теж впливає на кількісний показник наповнюваності  закладів загальної середньої освіти  та  класів.
За даними статистики, відповідно до форми № 77-РВК на початок                    2018/2019 навчального року кількість дітей шкільного віку становила 2280 осіб, що на 5 дітей менше ніж у минулому році. Зокрема, за станом здоров’я не навчалося 5 дітей; навчалося у спеціальних закладах – 20 осіб, 33 дітей шестирічного віку за рішенням батьків будуть навчатися із семирічного віку, що не суперечить чинному законодавству. 
Станом на 1 червня 2019 року проведено організований набір учнів  до  1 класу «Нової української школи». У 2019/2020 році  контингент учнів збільшиться на 23 особи.  Набір учнів  до 1 класу за останні 5 років, свідчить про   тенденцію  збільшення дітей 6-7 річного віку, що буде позитивно впливати на  наповнюваність класів.
У 2018/2019 навчальному році  закінчили 9-класів  та отримали свідоцтва про здобуття базової середньої освіти  187 осіб. Два учні звільнені від проходження державної підсумкової атестації через хворобу та атестовані за результатами річного оцінювання.
 За результатами  річного оцінювання та державної підсумкової атестації                       17 випускників  9-х класів   отримали свідоцтва з відзнакою, що становить 9%  від загальної кількості випускників 9-х класів (Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ  ступенів – 2 особи, Луганська ЗШ І-ІІІ  ступенів – 1, Ганнівська ЗШ І-ІІІ  ступенів – 3, Новостародубська ЗШ  І-ІІІ  ступенів – 1, КЗ «Петрівське  НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів  - 10).
            Із 92 випускників старшої школи (в т. ч.  4 особи -  екстернатна форма навчання)  державну підсумкову атестацію проходив 91 випускник. 1 учень звільнений від проходження державної підсумкової атестації через хворобу та  атестований за результатами річного оцінювання.  Отримав свідоцтва про здобуття  повної загальної середньої освіти звичайного зразка  91 випускник  закладів загальної середньої освіти району. Одна претендентка  на нагородження  свідоцтвом  про здобуття  повної загальної середньої освіти з відзнакою КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ  ступенів – гімназія» за результатами річного оцінювання  та ДПА - ЗНО підтвердила високі знання  і отримала  свідоцтво з відзнакою та нагороджена золотою медаллю  «За високі досягнення  у навчанні».
Проте за результатами ДПА - ЗНО  4 випускники Новостародубської ЗШ І-ІІІ  ступенів,   претенденти на нагородження свідоцтвами про здобуття повної загальної середньої освіти із відзнакою  («золота медаль» - 2 особи та «срібна медаль» -2 особи), не підтвердили знання  високого рівня  та отримали  свідоцтва звичайного зразка. Це говорить про необ’єктивне  визначення  претендентів на нагородження  свідоцтвами із відзнакою. 
Робота щодо організації підвезення учнів до місць навчання і додому є складовою частиною забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.  


У 2018/2019 навчальному року здійснювалося  підвезення 620 учнів  до закладів загальної середньої освіти  та у зворотному напрямку. Підвезення здійснювалося  шкільними автобусами (9) та перевізниками згідно з договорами  із сільськими радами (с. Козацьке,                           с. Водяне,  смт Петрове).                                      У березні 2019 року придбано  шкільний  автобус для підвезення дітей до Червонокостянтинівської ЗШ І-ІІІ  ступенів та у зворотному напрямку. Шкільні автобуси знаходяться на балансі сільських, селищних рад. Для безперебійного забезпечення шкільних автобусів паливно-мастильними матеріалами, запасними частинами  за 2018 рік  використано  кошти районного бюджету у  сумі 87,4 тис. грн., кошти  бюджетів сіл, селищ  у  сумі 2406,9 тис. грн.
Отже, оптимізація, реорганізація чи створення опорних шкіл у районі залишається на часі.  Оптимізація закладів освіти  буде хоч і болючою, але необхідною  для підвищення якості освіти. Батьки на даний час вже розуміють важливість якості освіти і не бояться підвозити дітей до гарних навчальних закладів, мають вільний їхній вибір.  У районі створено 4 опорні заклади, але 2 із них не відповідають  вимогам  опорного закладу. Зокрема,                         в опорних закладах (Ганнівська ЗШ І-ІІІ  ступенів, Петрівська ЗШ І-ІІІ  ступенів)  відсутні 10-ті та 11- ті класи. А що за опорний заклад без старшої школи?  Головними завданнями опорного закладу є концентрація та ефективне використання наявних ресурсів, їхнє спрямування на задоволення освітніх потреб учнів, створення єдиної системи виховної роботи.
Практичний досвід  надання  якісних послуг показує, що створення  та розвиток  оптимального освітнього простору  передбачає  виконання  цілого ряду вимог, а саме:
-                       здійснення  глибокого аналізу функціонування  наявної  освітньої мережі;
-                       продовження  оптимізації мережі  закладів загальної середньої освіти  із  врахуванням  запитів  населення  та фінансово-економічних чинників;
-                        забезпечення оснащення опорних закладів  сучасною матеріально-технічною базою, зокрема кабінетами фізики, хімії, біології, географії, математики, навчальними комп’ютерними комплексами, мультимедійним обладнанням тощо;
-                       забезпечення  реалізації Програми розвитку   Петрівського району на                               2018-2021 роки, реалізація  якої забезпечить  створення  умов рівного  доступу до якісної освіти.


Нова українська школа: реалії та перспективи

Нова українська школа - це школа для життя у XXI столітті. Змінюються  технології, розвивається суспільство, зараз ми не можемо точно знати, з якими викликами зустрінуться діти, які зараз навчаються у школі. Тому ми хочемо перейти від школи, яка напихає дітей знаннями, які дуже швидко застарівають, до школи, яка вчить знання використовувати на практиці.  
Із вересня 2018 року навчальний рік стартував по-новому. Одним із основних упроваджень освітньої реформи є програма Нової української школи.  Креативність, критичне мислення, комунікація та командна праця - навички ХХІ століття, необхідні не лише сучасним учням, а й вчителям.
Учитель – це людина, на якій тримається освіта. Без неї чи нього будь-які зміни будуть неможливими, тому один із головних принципів НУШ - умотивований учитель. Це означає, що наша мета – сприяти його професійному та особистому зростанню, а також підвищувати його соціальний статус. Згідно з Типовою освітньою програмою для підвищення кваліфікації педагогічних працівників в умовах реалізації  концепції Нової української школи та стратегії реформування початкової освіти, 49 педагогів  закладів освіти Петрівського району, які навчають  учнів  початкових  класів  відповідно до  Концепції «Нова українська школа», взяли участь у тренінгах та очних сесіях  на базі КОІППО з проблеми «Особливості  реалізації  концептуальних засад  Нової  української школи» і пройшли  онлайн курс  для вчителів початкової школи на освітній платформі EdЕra  та отримали сертифікати.
У  рамках підвищення кваліфікації учителів початкових класів та з метою підготовки їх до роботи у Новій українській школі, підвищення методичного та практичного рівнів професійної компетентності вчителів у районі створено методичний супровід, щоб забезпечити індивідуально-особистісне та професійне самовдосконалення педагогів початкової школи завдяки активізації їхньої базової освіти, набутого професійного                           та життєвого досвіду. Систематично проводилися заняття творчої спілки вчителів                    початкової школи та практичних психологів (керівник Лубенець Г.І., методист  КУ «Петрівський РЦОЗО»)  з проблеми «Особливості реалізації концептуальних засад Нової української школи». Проведено ряд методичних заходів:  тренінгові заняття,  інтерактивні лекції, віртуальний клуб, практичні заняття (майстер-класи), дискусії,  конференції з обміну досвідом, інтернет-конференцій,  самостійні роботи у вигляді моніторингу та оцінки результатів. Внаслідок чого педагоги удосконалили свої базові компетентності.
Зміна освітнього середовища – це зміна ставлення до дитини: повага, увага до неї і прагнення знайти оптимальний спосіб для її ефективного навчання. Саме такою сьогодні є Нова українська школа. З 1 вересня 2018 року всі першокласники навчаються за новим  Державним стандартом початкової школи і отримують якісно новий зміст освіти. Так як в освітньому процесі широко використовують інтерактивні та ігрові форми роботи, урізноманітнені варіанти упорядкування освітнього простору,  всі кабінети перших класів обладнані інтерактивними комплексами та мультимедійними контентами (дошка, проектор, ноутбук, принтер, ламінатор, папір, плівка), забезпечені необхідним дидактичним матеріалом. Учні навчалися за сучасними одномісними зручними кольоровими партами, що виготовлені відповідно до чинних в Україні стандартів.
Протягом 2018/2019 навчального року  вчителі початкових класів закладів загальної середньої освіти змінили свої підходи у викладанні, впроваджували в практику різні форми роботи та елементи НУШ,   використовували сучасні  способи реалізації інтеграційного підходу в навчанні молодших школярів. Вони вміло організовували педагогічну діяльність на компетентнісних засадах, реалізовували сучасні програми навчання молодших школярів із використанням інтерактивних методів, форм і технологій. Учителі використовували  в своїй роботі не тільки стандартні методи організації освітнього процесу,  виявляли ініціативу і будували освітній процес таким чином, щоб дитина була постійно залучена до спільної діяльності.
Для підготовки та забезпечення оптимальних умов для  професійного й особистісного розвитку педагогів початкової школи у 2018/2019 навчальному році робота методичних об’єднань вчителів 1-4 класів була спрямована на опрацювання нормативних документів,  методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів, питань «Особливості реалізації концептуальних засад Нової української школи», реалізації концепції                          «Нова українська школа» та створення комфортного освітнього середовища, застосування педагогічних технологій на засадах компетентнісно-орієнтованої освіти для розвитку особистості учня в умовах реалізації НУШ.
У районі  працювала опорна школа з проблеми: «Трансформація педагогічних ідей В.О.Сухомлинського в практику роботи сучасної школи», метою якої було підвищення педагогічної та психологічної компетентності педагогів із питань творчого впровадження педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського та проведення просвітницької роботи серед педагогів школи, району із зазначеної проблеми.
Також працював майстер-клас Плис Олени Валеріївни, вчителя Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, із проблеми ««Мнемотехніка – технологія ефективного запам’ятовування».
Робота школи  підвищення педагогічної майстерності вчителів початкових класів «Формування професійної компетентності вчителів початкових класів в умовах упровадження Державного стандарту початкової загальної освіти» (керівник Кращенко Олена Валентинівна, вчитель початкових класів Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів, філії Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів)  була ефективним доповненням до інших форм науково-методичної роботи, що зорієнтовані на розвиток особистості педагога, виробленні власного стилю роботи та свідомій участі вчителів в інтенсивній інноваційній діяльності та активізації їхнього творчого потенціалу.
За технологією розвивального навчання Ельконіна – Давидова працювала вчителька Зеленської ЗШ І-ІІ, філії Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Бережна  Світлана Миколаївна. Вона була керівником школи педагогічного досвіду вчителів початкових класів із проблеми «Використання технологій розвивального навчання в початкових класах». Світлана Миколаївна стала учасницею пілотного проекту сертифікації  педагогічних працівників.
Відбувся  майстер-клас вчителя-методиста, Заслуженого вчителя України, кандидата педагогічних наук, доцента, автора 25 навчальних посібників Логачевської С.П. Творчий доробок і педагогічна праця Логачевської С.П., які тісно пов’язані з умовами реалізації Концепції «Нова українська школа», високо оцінені не тільки державою, а й передусім вчительською спільнотою. Як майстер упровадження внутрішньокласної диференціації навчання Світлана Панасівна  поділилася досвідом, як створити  для кожного учня оптимальний характер пізнавальної діяльності у процесі навчальної роботи та розкрила поняття, якою має бути структура сучасного уроку і які використовувати ефективні форми і методи роботи на уроці з учнями, дотримуючись інтеграції предметів.
Із метою забезпечення наступності змісту дошкільної та початкової освіти у ЗЗСО району були організовані адаптаційно - консультативні заняття з майбутніми першокласниками та  тренінгові заняття з батьками першокласників, до проведення яких були залучені вчителі, які працюватимуть із першокласниками, шкільні психологи.
У сучасному світі основне – вміти застосувати знання на практиці.  А цього не можна навчитися, сидячи склавши руки і дивлячись в очі вчителю. Для цього потрібно більше: десь помилитися, десь посперечатися, десь зробити спільний проект і презентувати його.
Важливу  роль в освітньому процесі молодшого школяра відіграє перший учитель.  Вплив першого вчителя на розвиток і навчання в школі неоціненний. Учитель і учень, їхні особисті взаємини на уроках і поза ними безпосередньо впливають не тільки на освітній процес, але й визначають успіх пристосування учнів до школи і певним чином визначають стосунки учня з його однокласниками.
У початковій школі у дитини закладається фундамент на все подальше життя, і від особистості і професіоналізму першого вчителя, взаємовідносин у трикутнику «вчитель-першокласник-батьки» залежить правильність і міцність цього фундаменту.
У 2019/2020  навчальному році вчителі початкових класів продовжать роботу над реалізацією завдань  Державного стандарту початкової освіти та умов реалізації Концепції «Нова українська школа». Щоб набувати компетентностей, школярі навчатимуться за діяльнісним підходом. Упроваджуватимуть  інтегроване та проектне навчання. Такий спосіб сприятиме тому, що учні отримають цілісне уявлення про світ та  вчитимуться вирішувати реальні проблеми за допомогою знань із різних дисциплін.
Із метою створення комфортного освітнього середовища, організації освітнього процесу, реалізації  інтегрованого навчання та забезпечення необхідних умов, засобів і технологій для навчання учнів 1-х класів у 2019/2020 навчальному році  придбано шкільні меблі (сучасні одномісні парти і стільці, осередок вчителя, шафи для роздаткового матеріалу, осередки  художньо-творчої діяльності, тематичні зони, пуфи), інтерактивні комплекси  (дошка, проектор, ноутбук) та мультимедійні контенти (принтер, ламінатор, фарба, плівка, папір), а також дидактичний матеріал. Освітній  простір в закладах загальної середньої освіти району організовано таким чином, що учитель може спостерігати за діяльністю дітей в усіх осередках, діти мають місця для зберігання особистих речей. Дизайн навчальних кабінетів спрямований на розвиток дитини та мотивацію до навчання.
Один із головних принципів Нової української школи – партнерство, у тому числі між школою та батьками. Батьки можуть створювати свої органи громадського самоврядування, а отже – впливати на освітній та виховний процеси. Співпраця між усіма учасниками освітнього процесу – учителів, учнів, адміністрацій та батьків – наріжний камінь, який допоможе досягти всіх інших результатів. Адже тільки так можна втілити головну мету: змінити освітнє середовище, впровадити навчання для життя, зробити українську школу відкритою, цікавою та сучасною.

Реалії та перспективи профільного навчання
            У квітні 2018 року МОН затвердило типову освітню програму закладів  загальної середньої освіти ІІІ ступеня. Це типова освітня програма профільної середньої освіти. У минулому навчальному році вона була введена у 10-класах, із   2019/2020 за нею будуть  навчатися і одинадцятикласники.
            Із запропонованих двох варіантів організації освітнього процесу ЗЗСО району обрали другий варіант, який включає окремі предмети суспільно-гуманітарного та математично-природничого циклів. Профіль навчання заклади освіти району формували в основному з урахуванням можливостей забезпечити якісну його реалізацію. Профільне навчання було упроваджене в 4-х закладах освіти, що становить 80% від загальної кількості юридичних осіб. Ним були охоплені  95% учнів 10-11 класів, із них 82 % навчалися за профілем української філології, 18% - за історичним. Профільним навчанням не були охоплені учні  Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів через відсутність необхідного контингенту та  старшокласники Іскрівської ЗШ І-ІІІ ступенів через брак педагогічних кадрів.
            Профільне навчання передбачає також введення в 10-11 класах курсів за вибором, що доповнюють профільні предмети, і організацію допрофільної підготовки для учнів 8-9 класів, основне завдання якої - підготувати дев’ятикласників до  свідомого, вмотивованого вибору предмету чи двох споріднених предметів  для   вивчення в старшій школі на профільному рівні. У минулому навчальному році допрофільною підготовкою було охоплено лише 67% учнів, що в певній мірі негативно позначилося на виборі дев’ятикласниками   предметів для поглибленого вивчення в 2019/2020 навчальному   році  і подальшого шляху здобування освіти. Про це свідчать результати  анкетування. Із 126 випускників 9-х класів, які взяли участь в опитуванні, 59% висловили готовність продовжувати навчання в 10-х класах, 13% - у ПТНЗ, 5% - у технікумах; 7% - у коледжах та ліцеях; 16 % - не визначилися.
            На питання анкети щодо предмета чи предметів  для вивчення на профільному рівні в 10-му класі 50% назвали зовсім не споріднені (українська мова і математика, англійська мова і фізика, історія і географія).  У цілому ж 38% обрали профільним предметом українську мову, 23% - історію, 20% - англійську мову; по 15% - біологію і правознавство,                      13% - математику; лише 8% -  фізику і 3% - хімію. Як бачимо, уподобання різні, а профіль в усіх закладах освіти української філології, лише в Петрівському НВО – української філології і історичний. Малий контингент учнів, відсутність паралелей не дає можливості запровадити профіль навчання відповідно до інтересів учнів.
   Анкетування засвідчило ще одну проблему: дев’ятикласники не зовсім усвідомлюють суть профільної освіти. Так, 46% опитаних вважають, що профільне навчання допоможе їм у підготовці до  ЗНО; 33 – у виробленні життєвих навичок і компетентностей. Підтверджує попередню тезу ще і той факт, що у виборі профілю навчання  61%  дев’ятикласників допомагають батьки, 21% - учителі; 9%- психологи і лише один учень Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів, відповів, що він сам.
      Тому сьогодні перед закладами освіти   стоїть нелегке завдання: враховуючи виклики часу, потреби, інтереси, прагнення учнів, організовувати профільне навчання так, щоб воно для окремих не  було пустою тратою часу, а необхідністю. Для цього потрібно учнів готувати, дотримуватися основних етапів підготовки:
І етап (початкова школа), це підготовчо  - розвивальний етап. Тут необхідно інтенсивно вивчати учнів, встановити їхні природні задатки і готувати  до вибору факультативів в основній школі;
ІІ етап (основна школа), це підготовчо-орієнтувальний етап або допрофільна підготовка. Тут необхідно учням створити умови для самостійного вибору додаткових годин для більш глибокого вивчення предметів інваріантної частини відповідно до їхніх уподобань. В ідеальному варіанті на кінець 9-го класу учнів повинні визначитися з подальшим навчанням. У 10  клас мають іти тільки ті учні, які пов’язують своє життя зі вступом до ВНЗ.
ІІІ етап – це власне профільне навчання (10-11 класи). Тут повинні навчатися ті, яким профільні предмети знадобляться в подальшому навчанні і виборі професії, а не ті, які   просиджуватимуть  8  уроків на тиждень із предмета, який йому нецікавий і непотрібний для  подальшого життєвого шляху, із нудьги, заважаючи іншим.
            Звичайно, все це в ідеалі. Але ідеал для того і є ідеалом, щоб до нього прагнути.                        І вимоги часу сьогодні такі, що по-іншому працювати не зможемо.


Якість  змісту освіти – найважливіша ознака якості
загальної середньої освіти

Метою зовнішнього незалежного оцінювання є підвищення рівня освіти та забезпечення реалізації конституційних прав громадян на рівний доступ до якісної освіти, здійснення контролю за дотриманням Державного стандарту базової і повної середньої освіти й аналізу стану системи освіти, прогнозування її розвитку.
            Цього року результати ЗНО з трьох предметів зараховуються випускникам як державні підсумкові атестації. Обов’язковими були: українська мова, математика або історія України і третій предмет на вибір.
            ДПА у формі ЗНО складали 87 випускників закладів освіти району:
-          з  української мови – 87 учнів;
-          з математики – 29 учнів;
-          з історії України – 72 учні;
-          з англійської мови – 22 учні;
-          з біології – 29 учнів;
-          з географії – 21 учень;
-          з фізики – 4 учні.
Тестування з української мови було наймасовішим, його складали усі випускники шкіл. Лише  4 учні обрали фізику як предмет ДПА, жоден із учнів не обрав хімію.
Бали високого рівня отримали 10 випускників  із української мови (Петрівське НВО, Новостародубська  ЗШ І-ІІІ ступенів, Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів), 1 - із математики (Петрівське НВО), 11 - з історії (Петрівське НВО, Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів, Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів), 5 - із географії (Петрівське НВО, Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів).
Отримали бали високого рівня і підтвердили свої знання випускники Петрівського  НВО: 8 учнів із української мови, 6 – із історії України, 4 – з географії.
1 учениця Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів підтвердила високі бали з української мови, історії України, географії.
3 із 4 учнів Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів отримали бали високого рівня з історії України.
Поряд із цим, значна частина випускників не підтвердила свої знання, оцінені за рік високими балами. Зокрема, тільки 1 із 5 учнів із математики, 1 із 3 учнів із англійської мови (Петрівське НВО), 1 із 8 учнів із української мови (Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів) отримали бали високого рівня.
Не підтвердив свої знання жоден із 2 учнів із біології (Петрівське НВО), 7 учнів із математики, 2 – із географії (Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів), 1 учень із географії (Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів).
У Червонокостянтинівській ЗШ І-ІІІ ступенів учнів із високим рівнем знань як за підсумками року, так і за результатами ДПА немає.
Як і у попередні роки більшість випускників продемонструвала достатній та середній рівні знань.
Зменшилася цього року кількість учнів, знання яких оцінені за рік балами низького рівня (11 учнів), хоча за результатами ДПА (ЗНО), їхня кількість збільшилася вдвічі (23 учні) за рахунок середнього та достатнього рівнів.
Усім випускникам результати ЗНО зараховані як результати ДПА за освітнім рівнем повної загальної освіти.
За результатами аналізу виникають питання щодо об’єктивності знань учнів.
Найбільш об’єктивно оцінені знання випускників із усіх предметів у Чечеліївській ЗШ І-ІІІ ступенів, де практично відсутня розбіжність в оцінюванні знань за рік і ДПА, та у Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів, крім географії.
У всіх закладах освіти об’єктивно оцінені знання учнів із історії України.
Наявні розбіжності в оцінюванні знань випускників  Червонокостянтинівської ЗШ                      І-ІІІ ступенів із усіх предметів та Петрівського НВО, в оцінюванні всіх рівнів, крім високого.
Найбільша розбіжність між результатами річних оцінок  і ДПА спостерігається у Новостародубській ЗШ І-ІІІ ступенів в оцінюванні усіх рівнів, високого особливо, оскільки із 21 учня тільки 4 - підтвердили свої знання, практично з усіх предметів.
Результативність освітнього процесу в закладах освіти району, яку наочно засвідчили результати ДПА (ЗНО) їхніх випускників, бажає бути кращою.
Причин низької результативності  значної частини випускників – багато, і вони вже визначені освітніми експертами. Можна говорити про підручники, навчальні програми, якість тестових завдань (надто складні, не диференційовані  для різних груп випускників, переобтяжені другорядним матеріалом, застарілі, з 2006 року практично не змінювалися технології проведення, розраховані на механічне відтворення знань); якісний склад педагогічних кадрів (рівень педагогів, навички репетиторів, які працюють із учнями); індивідуальні особливості кожного випускника, незадовільний стан здоров’я, перевтому, стрес, відсутність можливості дописати тест чи подати апеляцію, якщо учень не встиг  написати усі завдання, але основна причина – низькі знання частини учнів, непідготовленість випускників до ДПА (ЗНО).
Деякі позитивні досягнення окремих випускників є наслідком самостійних зусиль  самих дітей та/або репетиторів, найнятих для додаткових занять із учнями, а не педагогічного процесу загалом, тобто все частіше ЗНО  показує заслуги репетиторів, спроможність батьків, а не рівень школи.
Але, враховуючи, що однією з переваг зовнішнього незалежного оцінювання є створення умов рівного доступу до освіти для всіх, незалежно від матеріальних можливостей, значна роль відводиться школі.  «Все залежить від школи, середовища і від наполегливості самої дитини», - зазначила у своєму виступі міністр освіти Л.Гриневич.
Тому результати ДПА (ЗНО) , які отримали випускники, необхідно проаналізувати у кожному закладі освіти та намітити оптимальні шляхи вирішення проблем.
            У 2018/2019 н.р   ЗНО з української мови здавали  98,9 % випускників   закладів освіти району,  у минулому році цей показник становив 96,2%. Усім випускникам результати ЗНО зараховані як результати ДПА за освітнім рівнем повної загальної середньої школи.

Відомість
результатів державної підсумкової атестації з української мови
за освітній рівень повної загальної середньої освіти

Назва закладу
Загальна кількість
учн.
Українська мова
Високий рівень
Достатній
Середній

Початковий
Річна
ДПА -ЗНО
%
ДПА
Річна
ДПА -ЗНО
%
ДПА
Річна
ДПА -ЗНО
%
ДПА
Річна
ДПА -ЗНО
%-
ДПА
Новостародубська ЗШ                  І-ІІІ  ступенів                            (опорний заклад)
19
8
1
5,4%
3
6
31,6%
6
8
42%
2
4
21%
Петрівське НВО  «ЗШ І-ІІІ ступенів – -гімназія»                          (опорний заклад)
48
8
8
16,7%
29
18
37,5%
11
19
39,6%
-
3
6,2%
Луганська ЗШ І-ІІІ  ступенів
10
0
0
0
2
2
20%
6
6
60%
2
2
20%
Червонокостянтинівська                      ЗШ І-ІІІ  ступенів
5
0
0
0
3
1
20%
1
2
40%
1
2
40%
Чечеліївська ЗШ І-ІІІ  ступенів
5
1
1
20%
-
-
-
4
4
80%
-
-
-
Усього
87
17
 10
11,5%
37
27
31,1%
28
 39
44,8%
5
11
12,6%

За результатами цьогорічного ЗНО позиція закладів освіти така:
            Бали ДПА високого рівня отримали лише 20% Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів,  16,7% випускників КЗ «Петрівське НВО» загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія»,                        5,4% - учнів Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів.  В інших ЗЗСО учнів із високим рівнем знань за підсумками ДПА немає. Вчителі, які підготували учнів із високим рівнем знань, –                              Митько Н.П. Литвинова Л.В.,   Слободяник О.В., Короткова І.І., Міщенко Т.С.                                          Із 1 випускника Петрівського НВО, претендента на нагородження медаллю,  1     підтвердив свій рівень знань з української мови. Це Каплун Анна , яка за результатами ЗНО набрала                  199 балів (учитель Литвинова Л.В.). Із 4-х претендентів на нагородження золотими та срібними медалями Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів підтвердив високий рівень знань лише 1.
 Аналіз  результатів ДПА випускників Петрівського НВО засвідчив, що випускники профільного класу (профіль української філології) показали набагато кращі результати, ніж випускники з історичним профілем навчання. Якість знань за результатами ДПА учнів профільного класу української філології становить 65,5%, історичного профілю – 36,8%: відсоток учнів, які здали ДПА на низькому  рівні,  профільного класу української філології становить 0%, історичного профілю 16,5%.
            За якістю знань за результатами ДПА перші сходинки займають:
 КЗ «Петрівське НВО «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів–гімназія» -54%;
            Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів – 36,8%%.

            Набагато відстають від них заклади:
Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів – 20%;
Луганська  ЗШ І-ІІІ ступенів – 20%;
Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів – 20%.
             Найбільше знизилися показники якості знань у Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів. Якщо у минулому навчальному році вони становили 80%, у цьому році лише 20%.  І це при тому, що в усіх ЗЗСО учні випускних класів навчалися за профілем української філології, де на вивчення предмета відводилося 8 годин на тиждень. Одне в цій ситуації дещо втішає, що значно зменшилася кількість учнів, яка здала ДПА на бали початкового рівня. Якщо в попередньому році їхній відсоток становив 25,2%,  то нинішнього року – 12,6%.    Найнижчі сходинки в даній позиції займає Червонокостянтинівська  ЗШ І-ІІІ ступенів – 40%.

             У цілому результати показані в   діаграмі 1.
Високий рівень – 11,5%
Достатній рівень – 31,1%
Середній рівень – 44,8%
Початковий рівень – 12,6%                      

            Як бачимо, за результатами ДПА   44,8%  випускників засвоїли курс української мови на середньому рівні (у минулому навчальному році 31,1% );  42,5%  мають достатній і високий рівні (у минулому навчальному році 61 %). Для профільних класів результати не надто втішні. Але ж  завдання не виходять за межі шкільної програми й Державного стандарту загальної середньої освіти.

            Порівняльні результати ДПА за 2017/2018 та 2018/2019 навчальні роки показані в діаграмі 2.
                                       2017/2018 н.р.                                             2018/2019 н.р.
Високий рівень            12,6%                                                                       11,5%
Достатній рівень          31,1%                                                                       31,1%
Середній рівень            31,1%                                                                       44,8%
Початковий рівень       25,2%                                                        12,6%
   
             ЗНО 2019 року знову підтвердило  наявність проблем у знаннях учнів сільських шкіл. Про це свідчить діаграма 3 (Порівняльні результати ДПА з української мови (міська та сільська місцевість).
                                       Місто                                                           село
Високий рівень          17,8%                                                              5%
Достатній рівень       28,6%                                                              23%
Середній рівень         28,6%                                                              51%
Початковий рівень      25%                                                               21%


                                                                                                                             
              Як видно із діаграми,  лише 5%   випускників   шкіл сільської місцевості  здали  ДПА на бали високого рівня (у минулому навчальному році 6,4%).  Найвищий рівень знань показали випускники Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів (20%), у Луганській та Червонокостянтинівській ЗШ І-ІІІ ступенів учні з високим рівнем  взагалі відсутні, а  в Новостародубській ЗШ І-ІІІ ступенів відсоток учнів, які склали ДПА на високому рівні, становить лише 5,4%.  Якість знань учнів  випускників сільських шкіл становить 28%,   у минулому році 40,4%,   у міських   54% , у минулому році 46,4%. Якщо говорити в цілому, то у порівнянні з минулим навчальним роком   якість знань   учнів сільських шкіл знизилася   на 14% , як наслідок в учнів переважає середній та низький рівні знань – 72% (у минулому навчальному році 56,3).
              Зіставлення  даних результатів ДПА  з української мови і літератури 2019 року  і річних оцінок викликають   сумніви щодо   ступеня об’єктивності оцінювання в закладах освіти, особливо сільської місцевості.

            Річна                                                                           ДПА

            Високий рівень         19,5%                                                              11,5%
            Достатній рівень       42,5%                                                              31,1%
            Середній рівень        32,1%                                                              44,8%
            Початковий рівень    5,7%                                                                12,6%
            Як свідчить діаграма, розбіжність  в  оцінюванні знань учнів у цьому році, як і в попередньому, наявна в усіх рівнях. Найбільш об’єктивно оцінені знання учнів у Чечеліївській та Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів, де розбіжностей у   в оцінюванні знань учнів за рік та ДПА немає.    Особливо значна вона  у високому рівні Новостародубської ЗШ                       І-ІІІ ступенів (річне оцінювання 42%, ДПА – 5,2%). 40% учнів Червонокостянтинівської ЗШ І-ІІІ ступенів отримали за ДПА бали середнього та низького рівнів, а за результатами річного оцінювання по 10%;  певні розбіжності є і в учнів Петрівського НВО в оцінюванні всіх рівні, крім високого.
              Отримані  результати  ЗНО з української мови і літератури випускників  закладів загальної середньої освіти району - це привід ще раз глибоко замислитися, проаналізувати слабкі сторони, знайти оптимальне рішення для подолання проблем та негараздів,  обговорити на засіданнях педагогічних рад, шкільних, районних методичних об’єднань     учителі, батьківських зборах майбутніх випускників 9-х, 11-х класів для: 
-          виявлення чинників, які  сприяли успішному проходженню ЗНО, а особливо тих, які призвели до незадовільних показників; довести до розуміння вчителів, що  потрібно не готувати учнів до складання ЗНО, а навчати так, щоб вони могли його скласти;
-          аналізу результативності упровадження профільної освіти з профілю української філології;
-          перегляду підходів до організації допрофільного навчання і його ролі для виявлення нахилів і планів учнів щодо подальшого здобуття освіти;
-          посилення роз’яснювальної роботи з батьками учнів 9-х класів щодо правильного вибору  їхніми дітьми шляху подальшого професійного та життєвого шляху.
На сучасному етапі розвитку української освіти домінуючим напрямком в освітньому процесі виокремлюють STEM навчання (вивчення математики, природничих дисциплін, технологій та інженерії), що обумовлено насамперед підвищенням потреби на ринку праці фахівців із ІТ-напрямку, програмістів, інженерів з автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій, нанобіологів і, взагалі, професіоналів у галузі інформаційно-комунікаційних технологій, аналітики комп’ютерних систем, робототехніки тощо.
«Це приємно, що діти орієнтуються на математику. Нам потрібні інженери, нам потрібні програмісти, нам потрібні ті люди, які займатимуться природничими профілями і це надзвичайно важливо», - зазначає міністерка освіти Лілія Гриневич.
Одним із показників  якості освіти, орієнтації наших дітей на вивчення математики є результативність участі у зовнішньому незалежному оцінюванні. У 2018/2019 навчальному році математику як предмет ДПА обрали 29 (32%) випускників із 5 закладів загальної середньої освіти району (Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів (2), Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів (13),Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів, філія Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів (1),                             КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія» (12), Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів (1). У минулому році цей показник становив 54 (51%) випускники. Усім випускникам результати ЗНО зараховані як результати ДПА за освітнім рівнем повної загальної середньої школи.

№ з/п

Назва закладу загальної середньої освіти
Всього учнів виконувало ЗНО
Високий
 рівень
Достатній рівень
Середній рівень
Початковий рівень

Річна
ДПА у формі ЗНО

Річна
ДПА у формі ЗНО

Річна
ДПА у формі ЗНО

Річна
ДПА у формі ЗНО
1
Новостародубська
ЗШ І-ІІІ ступенів
13
7
-
2
4
3
7
1
2
2
Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів
1
-
-
1
-
-
-
-
1
3
КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія»
12
5
1
4
6
3
5
-
-
4
Луганська
ЗШ І-ІІІ ступенів
2
-
-
-
-
2
2
-
-
5
Чечеліївська
ЗШ І-ІІІ ступенів, філія Новостародубської
ЗШ І-ІІІ ступенів
1
-
-
-
-
1
1
-
-
ВСЬОГО:
29
100%
12
41%
1
4%
7
24%
10
35%
9
31%
15
52%
1
4%
3
9%

Результати ДПА у формі ЗНО з математики в 2018/2019 навчальному році

Високий рівень – 4 %;
Достатній рівень - 35 %;
Середній рівень – 52 %;
Початковий рівень –  9 % .

Математику складали 29 випускників, із яких високий рівень знань підтвердила лише 1 учениця з 5 (КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів – гімназія»). Не підтвердили свої знання високого рівня учні Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів. Отже, цього року частина потенційних медалістів залишилася без шкільних медалей, оскільки не підтвердила якість своїх знань під час тестування. Всі учні підтвердили математичні знання достатнього рівня та середнього рівня в Новостародубській ЗШ І-ІІІ ступенів, КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія» та Чечеліївській ЗШ І-ІІІ ступенів, філії Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів. Не підтвердив якість знань учень Червонокостянтинівської ЗШ І-ІІІ ступенів, який мав річну оцінку достатнього рівня, а ДПА у формі ЗНО склав на бал початкового рівня. Переважна більшість одинадцятикласників району засвоїла програмовий матеріал на достатньому (35%) та середньому (52%) рівнях.
Як бачимо, за результатами ДПА у формі ЗНО з математики за 2018 та 2019 роки зменшився відсоток учнів які виконали завдання на високому (2%) та початковому (25%) рівнях, натомісь збільшився відсоток учнів, які мають достатній (18%) та середній (9%) рівні знань.
      Порівнюючи результати ДПА з математики у 2019 році учнів сільської та міської місцевості, можна  стверджувати, що присутня значна розбіжність у відсотковому співвідношені:

Високий рівень – 8%;
Достатній рівень – 26%;
Середній рівень – 17%;         Початковий рівень – 17%.

В  учнів із сільської місцевості вищі показники середнього та початкового рівнів і значно меньший показник високого рівня знань у порівнянні з результатами випускників за ДПА у формі ЗНО у міській місцевості. Якість знань випускників сільських шкіл становить 24%, а міських – 58%. Якщо аналізувати якість знань кожного закладу загальної середньої освіти,  то маємо такі результати:
ü  КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія» - 58%;
ü  Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів – 24%;
ü  Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів – 0%;
ü  Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів – 0%;
ü  Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів, філія Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів – 0%.
 Виникають питання до об’єктивності оцінювання знань випускників у закладах загальної середньої освіти, тому що розбіжність між результатами річних оцінок і результатами ДПА наявна у всіх рівнях. Розбіжність в оцінюванні високого рівня становить 37%, достатнього - 11%, середнього - 21%, початкового - 5%.
      Особливо помітне зменшення кількості учнів, які мають високий рівень знань, у КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія» (1 учень із 5).
            Учень Червонокостянтинівської ЗШ І-ІІІ ступенів отримав річну оцінку з математики достатнього рівня, а склав ДПА у формі ЗНО на бали початкового рівня. Збільшення кількості учнів, які отримали достатній та середній рівень за результатами ДПА у формі ЗНО, спостерігається у Новостародубській ЗШ І-ІІІ ступенів та КЗ «Петрівське НВО                         «ЗШ І-ІІІ ступенів – гімназія». У Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів, Чечеліївській ЗШ І-ІІІ ступенів, філії Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів та КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія» відсутні учні, які отримали бали початкового рівня і як річну оцінку, і як ДПА у формі ЗНО.  
Отже, математика – надзвичайно важлива для формування всебічно розвиненої, компетентної особистості. Реформування сучасної системи освіти є вимогою часу і має спрямовуватися на утворення нового освітнього процесу, який забезпечить не лише повноцінне засвоєння знань, формування умінь та навичок, розвиток природничо математичних якостей особистості, а й сприятиме застосуванню набутих знань на практиці, самовизначенню і самовдосконаленню людини.


Бібліотека закладу загальної середньої освіти:
на шляху реформування

Сучасне інформаційне суспільство неможливо уявити без новітніх засобів, за допомогою яких людина отримує свої знання, обмінюється думками. Інформація  - продукт цивілізації, рушій її прогресу, важливий складник змісту освіти.
Сучасна школа потребує нового підходу до інформаційного забезпечення. Нові інформаційні технології впевнено і міцно закріплюються в нашому повсякденному житті.
Уже сьогодні бібліотекарі закладів загальної середньої освіти району створюють умови з метою  якісного  інформаційного забезпечення середовища Нової української школи,  здобуття програмних знань, виховання гармонійної, морально досконалої особистості, здатної до інтелектуального, духовного і творчого розвитку, проведення заходів із використанням літератури, що сприяє збагаченню життєвого досвіду, засвоєнню ними культурних цінностей, зокрема літературні ігри, експрес-інформації, прес-діалоги, конкурси літературних ерудитів; поступового реформування бібліотеки на інформаційний центр із мультимедійними технологіями.
 Усвідомлюючи сучасний розвиток освіти, впровадження таких технологій навчання і виховання, у своїй діяльності бібліотекарі визначають такі пріоритетні завдання:
- оновлення змісту, форм і методів індивідуальної та масової роботи з читачем;
- задоволення інформаційних потреб книгокористувачів, формування навичок їхньої бібліотечно-бібліографічної освіти;
- систематична робота із збереження, зміцнення та розширення книжкового фонду бібліотеки за допомогою краєзнавчих матеріалів, літературних доробок місцевих авторів;
- забезпечення вільного доступу до книжкового бібліотечного фонду, проведення днів інформацій, інформаційних перерв із метою популяризації книги та періодики серед учнівської молоді.
Бібліотека є невід’ємною частиною Нової української школи і її завдання - задовольняти і розвивати інформаційні потреби і запити учнів, сприяти цікавому проведенню дозвілля, допомагати вчителеві серед безлічі документів обирати якісні нові видання для роботи на концептуальних засадах НУШ. Бібліотекарі проводять самостійно або разом із учителем заходи, націлені на розвиток основних компетентностей учнів.
Нова українська школа без нової сучасної бібліотеки не відбудеться, адже бібліотека – це саме те місце, де щодня для спільної роботи зустрічаються учні, вчителі і бібліотекарі, де здобуті на уроках знання складаються у дітей у цілісну картину світу. І саме в бібліотеці діти отримують практичні навички пошуку потрібної інформації, вміння працювати з нею - абсолютно необхідні як запорука застосування теоретичних знань на практиці і навчання протягом усього життя.     
Провідним напрямом бібліографічної роботи  бібліотеки закладу, спрямованої на систематичне забезпечення бібліографічною інформацією відповідно до постійних запитів учителів та учнів, є бібліографічне інформування. Така послуга призначена для постійного ознайомлення читачів із виходом  друкованих видань, із новинками, які надійшли до бібліотеки, а також із літературою, що охоплює широке коло питань для користувачів бібліотеки.
У нашому районі налічується 13 бібліотек  закладів загальної середньої  освіти, які  забезпечують потреби освітнього процесу в усіх його ланках, надаючи систематичну, цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знаннями зі шкільних предметів, вивчення яких передбачає оновлена шкільна програма за новим Державним стандартом початкової, загальної середньої освіти, впровадження Концепції Нової української школи, вміння застосовувати набуті знання в життєтворчій діяльності. Також бібліотекарі надають всебічну допомогу педагогічним колективам у навчанні та вихованні підростаючого покоління, сприяють підвищенню фахової педагогічної майстерності вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури і надання інформації про неї.
Минулий навчальний рік був знаменний для педагогічних колективів нашого району визначною ювілейною датою – 100-річчям від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського, видатного педагога, дослідника і публіциста, праці якого набули світового значення, педагогічна спадщина якого є невичерпне джерело нової української школи. Освітяни району та бібліотекарі взяли участь у педагогічних читаннях                                     «Василь Сухомлинський і сучасність».
У закладах загальної середньої освіти також організовувалися тематичні та віртуальні виставки за оповіданнями та казками педагога-земляка, конкурси, вікторини, години спілкування, бібліотечні уроки, уроки мислення серед природи. Всі ці матеріали розміщувались на сторінках сайтів закладів освіти району та блогів бібліотекарів.
Цікаві матеріали та презентації зібрано під час проведення інтернет-конференції бібліотекарів із проблеми «Шкільна бібліотека – центр формування особистості розвитку дитини у творчій спадщині В.О. Сухомлинського».
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек проходив під гаслом «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини». Мета його вшанування педагогічної спадщини та громадської активності Василя Олександровича. У рамках  Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек у закладах освіти району проводилися: бесіди, тижні родинного читання, літературні подорожі, віртуальні книжкові виставки, буктрейлери (відеоролики за мотивами улюбленої книжки).
Упродовж 2018/2019 року методичне об’єднання бібліотекарів працювало над проблемою «Створення сучасної моделі бібліотеки закладу загальної середньої освіти: продуктивний підхід». Основними напрямками роботи МО був обмін досвідом бібліотек району із питань впровадження в практику роботи бібліотек ЗЗСО району інформаційних технологій, формування в учнів інформаційних компетентностей, поліпшення якості обслуговування користувачів бібліотеки.
Для новопризначених бібліотекарів працювала школа молодого бібліотекаря                               з проблеми «Підвищення рівня професійної компетентності новопризначених бібліотекарів». На заняттях обговорювалися питання обліку бібліотечних фондів, ведення документації, планування, створення алфавітних та систематичних каталогів та картотек тощо.
Із метою підвищення професійного рівня бібліотекарі пройшли дистанційні курси та тренінги (Мазур М.В., бібліотекар Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Голубова Ю.В., бібліотекар Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів, Курочкіна Т.І., бібліотекар Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів, Верхогляд Г.А., бібліотекар Балахівської ЗШ І-ІІ ступенів, Чеча М.О., бібліотекар Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів).
            Разом із тим наявні бібліотечні фонди не відповідають читацьким потребам читачів. У шкільних бібліотеках переважають застарілі видання. Не вистачає навчальної, довідкової та художньої літератури сучасних українських та зарубіжних письменників.
             Відомо, що сучасні учні не уявляють життя без смартфона. З його допомогою здійснюються більшість повсякденних дій: спілкування у соціальних мережах, пошук потрібної інформації, розваги тощо. Тому залучення технологій з використанням мобільного телефону на уроках та в бібліотеці додатково заохотить школярів до вивчення предмету, піднесе авторитет бібліотеки як справжнього інформаційного центру. Тому бібліотекарі починають роботу з QR-кодами.
Бібліотекар Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів, Курочкіна Т.І. на книгах у бібліотеці розміщує QR-коди, які дають дітям можливість відсканувати, а потім прослухати інформацію про те, що знаходиться на їхніх сторінках. Це допомагає підвищити інтерес учнів до навчальної та художньої літератури.  Також вона використовує QR-коди при організації книжкових виставок, завдяки чому учні можуть отримати додаткову інформацію з теми виставки:  портрет  автора, його біографію тощо, питання й завдання для самостійного опрацювання. Тетяна Іванівна також використовує коди при проведенні гри-квесту – підказки до кожної станції зашифровує у вигляді QR-кодів. На допомогу вчителям-предметникам створює тематичні картотеки QR-кодів, за допомогою яких можна ознайомитися з інформацією на певну тему.
Голубова Ю.В., бібліотекар Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів, також почала впроваджувати в свою роботу QR-коди (прислів’я про книгу, збірка казок                                           В.О. Сухомлинського, загадки про книгу, український тлумачний словник, до 100-річчя В.О.Сухомлинського, опитувальник для учнів по патріотичному вихованню, анкета для виявлення читацьких інтересів).
Основними технологіями, упровадженими у роботу шкільних бібліотек району, залишаються такі: допомога у створенні інтегрованих уроків, написання рефератів, повідомлень із навчальних дисциплін; створення презентацій, буктрейлерів, лепбуків,  створення додаткових картотек, інформаційних списків, експрес-інформації; формування інформаційної культури учнів, постійного прагнення їх до  пошуку інформації, свідомого, осмисленого добору інформаційних джерел, по можливості, надання доступу до  нетрадиційних носіїв інформації, зокрема через мережу Інтернет; системи бібліографічної інформації.

Створення інноваційного простору  шкільної освіти

Українська освіта сьогодні перебуває на стадії реформування. Основними нормативними документами, що регламентують зміни в освіті, є Концепція «Нова українська школа» та закон «Про освіту». Вже цьогоріч освіта зазнала значних змін: від упровадження НУШ до змін у планах, програмах, підручниках та технологіях, методах, прийомах роботи в класі, що по суті є інноваційністю – важливою складовою розбудови сучасного освітнього простору.
            Інноваційний розвиток більшості закладів освіти району характеризує постійний  пошук і впровадження нових змісту, форм, методів і засобів навчання, виховання, управління, розгортання експериментальної науково-дослідної роботи.
            Зокрема, науково-дослідна робота стає на сьогоднішній день основним напрямом реалізації модернізаційних реформ в освіті і одним із суттєвих напрямів переходу до моделі інноваційного розвитку в цілому.
            На базі Петрівського НВО завершується дослідно-експериментальна робота  регіонального рівня з проблеми «Становлення і розвиток мережі опорних шкіл в умовах децентралізації та формування освітніх округів в області».
            Як результат участі в експерименті - ефективно функціонує модель опорного навчального закладу, тісною та результативною є співпраця НВО як опорного та його філій: Петрівської ЗШ І ступеня та Богданівської ЗШ І-ІІ ступенів. Традиційним стало проведення спільних методичних заходів для педагогів та Днів відкритих дверей для учнів філій.
            Завершилася педагогічна олімпіада  за підсумками науково-дослідної роботи регіонального рівня, у ході якої педагоги презентували власні напрацювання, ділилися досвідом упровадження інноваційних технологій навчання з метою створення якісного освітнього середовища.
            Ефективно функціонує інфраструктура освітньо-культурного середовища, яку разом із опорним закладом формують ЗДО «Рудана» та «Сонечко», ЦДЮТ, ДЮСШ «Олімп», дитяча музична школа, районні бібліотеки для дорослих та дітей, відділ культури райдержадміністрації, громадські організації «Однодумці» та «Молода Петрівщина», газета «Трудова слава» та районне радіомовлення.
            Більшість членів педагогічного колективу демонструють високий рівень готовності до інноваційного розвитку.
            Імідж і рейтинг навчального закладу в регіоні є високим у зв’язку зі злагодженою роботою педагогів та належним рівнем забезпечення відповідних умов їхньої творчої самореалізації.
            Упровадження інноваційних форм діяльності сприяє підвищенню рівня викладання предметів, професійної компетентності педагогів, рівня навчальних досягнень учнів, сформованості життєвих компетентностей та позитивного іміджу як випускників, так і навчального закладу в цілому.
            Із 1 вересня 2018 року Петрівська ЗШ І ступеня долучилася до експериментальної роботи Всеукраїнського рівня з теми «Електронний підручник для загальної середньої освіти». У роботі з першокласниками (учитель Воронцова Л.В.) активно використовуються електронні підручники: «Українська мова. Буквар» (Вашуленко Н.С.), «Математика» (Бевз В.Г.), інтегровані курси «Я досліджую світ» (Бібік Н.М.) та «Мистецтво» (Калініченко О.В.). У даному випадку мова йде не про електронну версію друкованого підручника, а саме електронний підручник – комп’ютерну програму, що забезпечує інтерактивну взаємодію з користувачем. Його зміст відповідає стандарту освіти та типовій освітній програмі. Електронний підручник містить цифрові об’єкти різних форматів та мультимедійний контент (анімація, об’єкти віртуальної та доповненої реальності, аудіо, відео, ілюстративний матеріал, тести тощо).
            Експеримент покликаний створити передумови для розвитку системи виробництва якісного освітнього контенту та розробити відповідні методики їхнього застосування.
            Л.Гриневич, міністр освіти України, зазначила, що «ключем реформи є вчитель». Дійсно, реальні зміни  залежать від кожного конкретного вчителя, його уміння правильно обрати методи і прийоми навчання  в конкретних умовах на кожному уроці і найважливіше переключатися з авторитарної педагогіки на педагогіку партнерства.
            Педагоги закладів освіти впроваджують у практику роботи інноваційні технології, серед яких можна виділити інтерактивні, інформаційно-комунікаційні, ігрові, здоров’язберігаючі технології, проектну технологію, технологію розвитку творчої особистості, створення ситуації успіху, критичне мислення тощо.
            Упродовж останніх років педагогічні колективи та окремі вчителі зацікавилися  STEM-STEAM-STREAM освітою, освітнім напрямом, що поєднує інноваційні технології у вивченні як природничих, так і гуманітарних та художніх дисциплін.
            Частина педагогів Петрівського НВО, Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів та її філій – Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів та Балахівської ЗШ І-ІІ ступенів, Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів та її філії Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів узяли участь у вебінарах, інтернет-конференціях, навчальних курсах із питань упровадження STEM-освіти.
            Філіпенко І.В. та Попова Л.В. узяли участь у ІУ Міжнародній науково-практичній конференції, STEM-освіта – стан упровадження та перспективи розвитку (м. Київ).
            Філіпенко І.В., учитель математики Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів, стала учасником Всеукраїнського Хакатону для вчителів «STEM: гендерочутливий підхід до навчання в школі» (м. Дніпро). Як продовження роботи у даному напрямку Філіпенко І.В. зі своїми учнями реалізували шкільний проект «Кабінет математики – своїми руками».
            Напрацювання педагогів були презентовані керівникам закладів освіти району у ході занять творчих лабораторій Позивай О.А., директора Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів,      Гнатюк Л.Г., директора Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Пустовойтенко Р.М., заступника директора Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів, управлінської педагогічної практики слухачів курсів підвищення кваліфікації керівників філій з проблеми «Формування і розвиток безпечного освітнього середовища закладу», що відбулася на базі Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів (завідувач філії Позивай О.А.).
            Основним напрямом удосконалення рівня професійної компетентності вчителя є професійне самовдосконалення шляхом цілеспрямованої самоосвітньої діяльності.
            Переважна більшість педагогів розуміють необхідність активної участі в он-лайн вебінарах, дистанційних курсах та тренінгах, необхідність особистого включення в інноваційні процеси та постійного самовдосконалення. В умовах  реформування освітньої галузі спостерігається налаштованість частини педагогів самостійно формувати для себе індивідуальну траєкторію розвитку і зростання.
            Найактивнішу участь у дистанційних заходах, конкурсах різного рівня взяли                    Лут М.В., М’ясковська Т.О., Швидка С.М., Петрова А.М., Компанієць В.В., Мосієнко Т.В., Немазана С.В., Пустовойтенко Р.М. (Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів);
            Дудник Н.П., Лісайчук Н.С., Погоріла Т.М., Міщенко М.І. (Володимирівська ЗШ І-ІІ ступенів);
            Дар’єва І.І., Трипадуш Т.В., Вибрик С.І., Спичка Н.В., Волошина А.М., Яротник Л.І. (Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів), Скворцова О.М., Плис О.В., Шарова Н.Я. (Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів), Баканьова С.В., Осипова О.В., Хральченко О.І., Саєнко І.Г. (Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів), Дусмурадова Л.Г., Бондарєва Н.П. (Іскрівська ЗШ І-ІІІ ступенів), Бережна С.М. (Зеленська ЗШ І-ІІ ступенів), Дяченко Л.І. (Балахівська ЗШ І-ІІ ступенів), Лисиціна Г.В., Філіпова С.М. (Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів), Волосянко М.О., Самойленко Л.А. (Богданівська ЗШ І-ІІ ступенів).
            Частина вчителів не тільки активно працюють над удосконаленням професійної компетентності, а й мають свої напрацювання та розміщують он-лайн (освітній проект                     «На урок», сайти «Всеосвіта», «Методичний портал»).
            Найбільше матеріалів розмістили Кобилянська А.Л. (25), Лут М.В. (20) (Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів);
            Баканьова С.В. (13) (Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів);
            Плис О.В. (10), Скворцова О.М. (10), Теренюк Т.Б. (8), Литвинова О.Б. (5) (Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів);
            Лисенко Ю.В. (6) (Петрівське НВО).
            Реформування освіти в Україні, модернізацію процесів в освіті, реалізацію Концепції НУШ, децентралізацію й ефективне управління освітою неможливо здійснити без професіоналів – керівників закладів освіти, які розуміють сучасні виклики, що постають перед системою освіти.
            Підвищення суспільних вимог до якості освіти і відповідно кардинальні зміни способів педагогічної взаємодії, виконання педагогічних інноваційних функцій  потребують інноваційних  форм супроводу педагогів у професійній діяльності, таких як  тьюторство, коучинг, модерація, фасилітація, адміністрування та супервізія.
            У реалізації моделі супервізорства неабияку роль відіграє професіоналізм директора та особливо заступника директора школи, адже основна роль супервізора-йти  поруч і зростати разом із колективом.
            Для результативної супервізії всіх учасників освітнього процесу взагалі, і педагогічних працівників зокрема, чільне місце відводиться професійному  самовдосконалення адміністрацій.
            Для цього наразі є багато можливостей – від колективного прослуховування вебінарів, дистанційних курсів – до проходження онлайн курсів, тренінгів на різноманітних платформах і залучення до цього колег.
            Керівники закладів освіти району підвищують рівень управлінської компетентності шляхом опрацювання матеріалів, розміщених на сайтах МОН України, управління освіти,                                     КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», відділу освіти, районного методичного кабінету, що дає адміністраціям можливість оперативно і мобільно використовувати достовірну інформацію, вчасно знайомитися з новими документами.
            Управлінці вчасно проходять курси підвищення кваліфікації при КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського».
            Директори та заступники директорів, які відповідають за роботу у початковій школі, проходять навчання за очно-дистанційною формою відповідно до типової освітньої програми організації та проведення підвищення кваліфікації  керівних кадрів закладів загальної середньої освіти відповідно до вимог Концепції Нової української школи.
            Більшість керівників закладів освіти долучаються до дистанційного навчання (вебінари, дистанційні курси, тренінги). Найбільш активні у цьому плані адміністрації Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів, Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів, Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівської ЗШ І ступеня. Адміністрації цих шкіл не тільки активно працюють над професійним самовдосконаленням, а й підтримують заохочують  педагогів до безперервного навчання на курсах підвищення кваліфікації, дистанційних курсах, тренінгах, до участі у різноманітних методичних заходах, конкурсах, що формує почуття соціальної значущості, навички командної роботи.
            Зокрема, педагоги Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів узяли участь у 187 вебінарах                         (294 – всього у районі). Активні у проходженні дистанційних курсів та тренінгів педагоги Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів (63), Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів (61), Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів (32). Учителі Петрівської ЗШ І ступеня успішно проходять навчання відповідно до Типової освітньої програми, опановують програми тренінгових, дистанційних курсів.
Значна кількість керівників разом із учителями пройшла «Он-лайн курс для вчителя початкових класів», «Робота вчителів початкових класів із дітьми з особливими освітніми програмами», « Недискримінаційний підхід у навчанні», що так необхідні в умовах НУШ.
            13 директорів та заступників закладів освіти долучилися до проходження он-лайн курсів «Управління школою. Практикум» та «Ефективні комунікації для управлінців», що покликані допомогти адміністраціям налагодити ефективні процеси  управління школою.
            Необхідно зауважити, що директори та їхні заступники віддають перевагу он-лайн курсам, тренінгам, що проходять на платформах МОН України, НУШ, Edera, Prometheys.
            Поряд із цим частина керівників закладів освіти упродовж навчального року не долучилася до участі у дистанційному навчанні.
            Загалом усі директори та заступники директорів – активні учасники районних постійно діючих семінарів, семінарів – практикумів, творчих лабораторій, шкіл управлінської майстерності, мають значний досвід управлінської діяльності і самі очолюють творчі лабораторії з актуальних питань управлінської  діяльності (Позивай О.А.,                       Гнатюк Л.Г., Пустовойтенко Р.М., Огир Т.Ю., Погоріла Т.М.).
            Не можна оминути увагою освітню організацію Ed Camp, неформальну дискусійну не (конференцію) для шкільних педагогів. Адміністрації Петрівського НВО, Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Іскрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів разом із педагогічними працівниками відвідали декілька таких неформальних зустрічей у м. Жовті Води, Кривий Ріг, Світловодськ, Олександрія, Мукачеве, Хмельницький, що позитивно вплинуло на їхній  професійний розвиток.
            Зокрема, елементи (не) конференцій були використані у ході семінару-практикуму заступників директорів закладів освіти з проблеми «Сучасні підходи до організації  науково-методичної роботи з педагогічними кадрами в умовах модернізаційних змін», що  відбувся у Ганнівській ЗШ І-ІІІ ступенів.
            Упровадження інновацій в управлінську діяльність керівника закладу та освітній процес забезпечує поступовий перехід освіти на новий якісний рівень.
Моніторинг ефективності інноваційного управління свідчить, що в управлінні закладами переважає демократичний стиль, використовуються переважно інноваційні методи та принципи.
Педагогічні колективи достатньо стабільні, мають належний професійний рівень, у змозі розв’язувати завдання, що стоять перед закладами на сучасному етапі діяльності.
Більшість закладів підтримує тісні зв’язки з громадськістю, залучає до інноваційного управління раду школи, батьківські комітети, органи учнівського самоврядування.
Зокрема, підґрунтям управління Петрівського НВО є демократичний стиль, суб’єкт-суб’єктні відносини та персоналізований підхід. До інноваційного управління  закладом залучається громадськість, учнівське самоврядування, батьківський комітет і педагогічний колектив, що забезпечує демократизм та об’єктивність. Заклад перебуває у постійному інноваційному розвитку.
У Новостародубській та Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів  упроваджується  адаптивне управління освітнім процесом, спрямоване на саморозвиток, самоаналіз і самокорекцію учасників освітнього процесу, планування та організацію злагодженої діяльності усіх підрозділів, вимірювання ефективності процесів і подальший їхній розвиток.
Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів  підтримує тісні зв’язки з громадськістю, залучає  до інноваційного управління раду школи, класні батьківські комітети, органи учнівського самоврядування. Форми роботи органу  громадського самоврядування – ради школи – як інноваційно громадського управління закладом освіти було презентовано у ході районного семінару-практикуму директорів закладів освіти з проблеми «Громадське самоврядування в закладі – вимога часу».
В основі інноваційного  управління Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів використовується проектно цільовий підхід, що передбачає реалізацію управлінського проекту «Школа успіху»
Адміністрація Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів застосовує синергетичний підхід до управління навчальним закладом. Батьківський комітет школи активно долучається до управління навчальним закладом через здійснення проектної діяльності з благоустрою та формування освітнього простору, працює дитячий парламент.
Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів належить до  громадсько активних шкіл сприяння здоров’ю і перебуває у постійному інноваційному розвитку. Експерти відзначають позитивну позицію щодо залучення  учнів, батьків, громадськості до співпраці. У закладі сформовані певні  традиції, є напрацювання, що роблять його привабливим, успішним, сформована команда педагогів-однодумців, що здатна забезпечити атмосферу діловитості, відкритості, співпраці вчительського та учнівського колективів.
У цілому заклади освіти мають високий та достатній рівень здійснення інноваційного управління  ЗЗСО.

Як свідчить аналіз показник ефективності інноваційного управління зріс практично у всіх закладах освіти району. У деяких закладах спостерігається значне підвищення показника (Ганнівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленська ЗШ І-ІІ ступенів, Богданівська ЗШ І-ІІ ступенів, Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів).
Якщо врахувати показники рівня інноваційного управління у контексті «опорна школа – філія», що теж є дуже важливими, оскільки першочерговим завданням модернізації є створення шкільного освітнього простору у контексті «опорна школа – філія», то маємо такий результат


Кожна школа працює на основі єдиних нормативних документів, освітній процес організовує за навчальними планами, рекомендованими МОН, але є те, що відрізняє одну школу від іншої, адже кожен колектив має свій імідж.
Заклади освіти району формують позитивний імідж серед громадськості, освітян,  презентуючи діяльність педагогічних та учнівських колективів. Створено сайти шкіл (окрім Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів), сторінки у Фейсбуці (Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів, Іскрівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Ганнівська ЗШ І-ІІІ ступенів), де можна дізнатися про щоденне шкільне життя, важливої події та новини, створене освітнє середовище.
Поряд із цим, більшість закладів освіти ігнорує виконання ст.30 «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти» закону України «Про освіту», що містить перелік усієї інформації та документів, відкритий доступ до яких зобов’язані забезпечувати заклади освіти на своїх веб-сайтах, а у разі відсутності – на веб-сайтах своїх засновників.
            Закон України «Про освіту» базується на Концепції «Нової української школи» і орієнтований на її впровадження. Сьогодні найбільші труднощі і проблеми виникають у застосуванні норм чинного закону для змін у поточному навчальному процесі.
            Зокрема закон «Про освіту» передбачає розбудову внутрішньої системи забезпечення якості освіти, що є інновацією у системі управління, і має створити умови для постійного і послідового удосконалення якості освітніх і управлінських процесів. У першу чергу це вимагає розробити основних політик, зокрема політики доброчесності, необхідної для якісної освітньої діяльності, процедур, за якими кожен заклад вивчатиме й оцінюватиме свою діяльність.
            Самооцінювання навчального закладу передбачає системний і комплексний підхід до аналізу своєї  діяльності, а не звіт про неї. Воно спрямоване на встановлення відповідності між діяльністю навчального закладу та результатами, визначення прогалин і перегляд пріоритетів із метою планування подальшої діяльності.
            Результат самооцінювання можуть бути оприлюднені на щорічному звіті директора школи перед громадськістю чи в аналітичній доповіді на серпневій педраді.
            У даний час Державна служба якості освіти готує методичні рекомендації та посібник «Абетка для керівника», які зможе використати кожен керівник школи для розбудови власної внутрішньої системи забезпечення якості освіти (лист ДСЯО №01/01-22/1333 від 28.05.                2019 року «Щодо окремих питань формування системи забезпечення якості освіти»).
Можна також використати методичні посібники Державної освітньої установи  «Навчально-методичний центр із питань якості освіти»:
            «Розроблення та впровадження внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу загальної середньої освіти».
            «Самооцінювання якості роботи закладу загальної середньої освіти».
            «Якість загальної середньої освіти: система управління та інституційний аудит. Концептуальні ідеї та методичні рекомендації».
            «Функції контролю в управлінні закладом загальної середньої освіти в умовах розбудови його внутрішньої системи забезпечення якості».
            Актуальним є питання реформування шкільного самоврядування. У ст.28 Закону України «Про освіту» зазначається, що у закладі освіти можуть діяти: органи самоврядування працівників закладу освіти, органи самоврядування здобувачів освіти, органи батьківського самоврядування. У даний час головним органом шкільного самоврядування вважається ради школи (шкільна рада). У всіх закладах освіти району розроблені положення про ради школи на основі Примірного положення про ради загальноосвітнього навчального закладу, затвердженого наказом Міносвіти і науки України від 27.03.2001 №159. Але, не лише застаріло, а й недостатньо орієнтоване на створення дієвого органу самоврядування.
            Відсутність у тексті статті  згадки про раду школи також не означає, що вона не може існувати. Відповідно до  цієї статті кожна школа може створювати такі органи громадського  самоврядування, які якнайкраще, на думку зацікавлених осіб, будуть виконувати функції самоврядування. Адже у шкільного самоврядування сьогодні відсутні повноваження і можливості впливу на життя школи. Його функції формально визначені як дорадчі, а реально виглядають як виконавчі.
            Втратило чинність і Примірне положення про батьківські комітети (наказ МОН України від 21.12.2017 року №1649). Однак, припинення дії положення не означає, що батьківські комітети скасували або заборонили. Заклад освіти може зберегти батьківський комітет, розробивши власне положення.
Концепція Нової української школи передбачає, що нова школа працюватиме на засадах  педагогіки партнерства, в основі якої – спілкування, взаємодія та співпраця між учителем, учнем і батьками, які об’єднані спільними цілями та прагненнями, є добровільними та зацікавленими однодумцями, рівноправними учасниками освітнього процесу, відповідальними за результат. На сьогодні ГО «Смарт Освіта» спільно з МОН України  підготували «Меморандум співпраці між усіма учасниками освітнього процесу: вчителями, учнями та батьками», що описує нові принципи та правила взаємодії всіх учасників освітнього процесу, уможливлює  якісний і конструктивний діалог між ними. Усі ідеї документу можна буде адаптувати відповідно до потреб кожного закладу.
            Питання громадського самоврядування в школі, взаємодії батьків, учнів, педагогів та керівників шкіл буде  деталізовано у профільному законі «Про повну загальну середню освіту».
            Реальні зміни починаються із змін у свідомості. Школа не стане демократичною, а самоуправління реальним, доки учасники освітнього процесу не зрозуміють суть тієї моделі, на побудову якої орієнтує освітня реформа.
            Необхідна масштабна просвітницька робота для широкої аудиторії: вчителів, батьків, учнів.
            Створення інноваційного освітнього простору ніколи не припиняється з отриманням певного результату, це безперервний процес пошуку нових відповідей на нові виклики життя і можливий лише через активну зацікавлену співпрацю   широкої спільноти: управлінців та педагогів, учнів та їхніх батьків, громадськості, соціуму.

Обдаровані діти – майбутнє нашої країни

ХХІ століття – це століття освіти, духовності й інформативності, пріоритетності знань і мобільності. Тому створення умов, що забезпечують виявлення і розвиток обдарованих дітей та реалізацію їхніх потенційних можливостей, є сенсом педагогічної діяльності кожного  учительського колективу, перспективою поступу держави і людства.
            Педагогічні колективи навчальних закладів системно працюють над вирішенням завдань, визначених Програмою розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти Петрівського району на 2018-2021 роки, затвердженої рішенням сесії районної ради від 21.12.2017 року № 369, через збагачення та актуалізацію змісту, форм і методів роботи з обдарованими дітьми, залучення учнів до роботи в науково-дослідницьких товариствах,  в малій академії наук, до участі у всеукраїнських олімпіадах, конкурсах, турнірах.
Досить важливим і  потужнім засобом розвитку особистості є участь учнів району у Всеукраїнських  учнівських олімпіадах із навчальних предметів. У 2018/2019 навчальному році було проведено 16 районних учнівських олімпіад, у яких взяли участь 403 учні із усіх закладів загальної середньої освіти району, із них – 67  учнів початкової ланки. Найбільшу масовість проявили школярі в олімпіадах із української мови та літератури, математики, географії, хімії, історії, біології, найменшу - з астрономії,  економіки, інформатики. Найбільш активними на районному етапі олімпіад були учні Петрівського навчально-виховного об’єднання, Петрівської ЗШ І ступеня, Червонокостянтинівської, Іскрівської, Чечеліївської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів, найменш активними виявилися школярі  Богданівської ЗШ І-ІІ ступенів.
162 учасники  районного етапу олімпіад стали переможцями,  12 із них – учні початкових класів.

Відповідно до   якісних показників найкращу підготовку до олімпіад показали учні Петрівського НВО, Червонокостянтинівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівської ЗШ І ступеня. Підвищили результативність порівняно з минулим роком  команди учнів Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленської, Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів. Гірше, ніж минулоріч, виступили школярі Новостародубської, Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів, Балахівської ЗШ І-ІІ ступенів.

46 переможців  районних олімпіад із навчальних предметів із восьми шкіл району - Петрівського навчально-виховного об’єднання, Луганської, Новостародубської, Петрівської, Червонокостянтинівської, Чечеліївської, Іскрівської  ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів  взяли участь в обласному етапі олімпіад.

            За рішенням журі обласного етапу 8 учнів Петрівського НВО, 1 – Зеленської ЗШ  І-ІІ ступенів, 2 – Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів показали високий рівень підготовки та вибороли 13 призових місць.

             Найрезультативніше виступили школярі  на обласній олімпіаді з російської мови, біології, англійської мови, трудового навчання. Проте безрезультатними для наших учасників виявилися олімпіади з правознавства, екології, інформатики, інформаційних технологій, хімії, фізики, економіки.
            Аналіз  результативності участі учнів в обласному етапі олімпіад із навчальних предметів свідчить про стійкі, глибокі і міцні знання команди учнів Петрівського НВО, Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів. Вчителі  Петрівського НВО Шашуба Л.А., Оранський О.В., Чорна Л.А., Чирва І.М., Семенко Н.М., Слободяник О.В., Буркацька А.П., Бочарова О.В. Копань Т.К., Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів Філіпенко В.І., Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів Жушман Н.М. відповідально віднеслися до підготовки учнів до олімпіад та забезпечили високу результативність їхньої участі. Найбільше переможців обласного етапу олімпіад підготувала вчитель російської мови  Шашуба Л.А. та трудового навчання Філіпенко В.І.
Активізувати та підвищити  результативність усіх форм навчальної,  позакласної  та позашкільної роботи,  виробити вміння розв’язувати проблеми, доповідати, формулювати твердження та захищати власну думку в наукових дискусіях допомагають предметні турніри. У 2018/2019 навчальному році було проведено 7 районних турнірів: юних біологів, хіміків, математиків, фізиків, географів, правознавців, інформатиків, у яких взяли участь 185 учнів закладів загальної середньої освіти району, членів шкільних наукових товариств.
Активними учасниками учнівських турнірів були учні комунального закладу «Петрівське навчально-виховного об’єднання «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія», Новостародубської, Червонокостянтинівської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.
            Найкращу підготовку до турнірів показали учасники комунального закладу «Петрівське навчально-виховного об’єднання «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія», Володимирівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, Новостародубської, Червонокостянтинівської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.
Утретє школярі району були учасниками обласного етапу турнірів. Цьогоріч команда учнів Петрівського НВО взяла участь в обласному турнірі юних географів. Виступ команди був гідний, учасники  здобули ІІІ місце.
Справжніми досягненнями  у цьому році стали  перемоги наших школярів на обласних етапах мовно-літературних  конкурсів.  Два учні Петрівського навчально-виховного об’єднання здобули перемоги на обласному етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, два учні Петрівського навчально-виховного об’єднання й одна учениця з Петрівської ЗШ І ступеня - на обласному етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
У роботі з обдарованими учнями дуже велике значення має організація науково-дослідницької роботи. Саме науково-практичні конференції, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт учнів, членів Малої академії наук України, є важливим поштовхом до пізнавальної та творчої діяльності учнів, для формування в них дослідницької позиції в сприйнятті й осмисленні світу. Цього року для вихованців гуртків, членів шкільних наукових товариств проведено дві районні науково-практичні конференції «Учнівська творчість» та «Шляхами подвигу та слави» та для учнів – членів районної МАН учнівської молоді - конкурс-захист науково-дослідницьких робіт. Чотири переможці районного конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (Петрівське НВО, Луганська, Чечеліївська  ЗШ І-ІІІ ступенів, ЦДЮТ) взяли участь в обласному етапі, проте безрезультатно. Якість виступу команди наших школярів складає 0%, що свідчить про низький рівень підготовки та неповністю використаний потенціал учасників.
Виходячи з вищезазначеного, можна зробити висновок, що в кожному педагогічному колективі існують певні здобутки, а також свої проблеми, труднощі, недоліки. А життя ставить перед освітянами у сфері підтримки та розвитку дитячої обдарованості нові і нові завдання. З урахуванням нових запитів суспільства щодо формування конкурентоспроможної особистості, здатної до саморозвитку, самоосвіти, програмування власного життя  головним в організації роботи з обдарованими дітьми є розбудова у кожному закладі освіти освітнього простору, який сприятиме розвитку творчих здібностей учнів, учителів. Із огляду на це потребує поліпшення науково-дослідницької роботи з учнями через покращення роботи секцій районної МАН, удосконалення підготовки учнів до науково-практичних конференцій,  подальше вдосконалення роботи і контролю за цільовою підготовкою учнів  до участі в олімпіадах, конкурсах, турнірах, мобілізацію  роботи профільних класів щодо  забезпечення поглибленого вивчення окремих предметів.


Інформаційне освітнє інтернет середовище – крок до цифрового закладу освіти в умовах реформи «Нова українська школа»

Час не стоїть на місці, вдосконалюється все, в тому числі і освіта.  З кожним днем сучасна освіта вимагає більш активного використання ІКТ в управлінській, освітній та фінансовій діяльності школи. Сучасну школу вже неможливо уявити без комп’ютерної техніки та мультимедійних технологій.
Основними критеріями ефективності використання нових інформаційних технологій у закладі освіти є створення єдиного інформаційного освітнього простору. Найважливіше завдання в умовах інформаційного суспільства – навчити дітей ефективно користуватися інформаційними технологіями. Для цього необхідно забезпечити школу комп’ютерним та  мультимедійним обладнанням. Із метою створення комфортних умов для навчання та виховання підростаючого покоління та стабільного функціонування закладів освіти району щороку модернізується, поповнюється матеріально-технічна база.
У всіх освітніх закладах 100% укомплектовані кабінети інформатики (НКК+мультимедійне обладнання). На сьогодні предметні кабінети закладів освіти району забезпечені мультимедійним обладнанням на 65%, а початкові класи - на 60%. Тільки у 2018/2019 навчальному році придбано мультимедійне та демонстраційне обладнання для
 9-ти кабінетів природничо-математичного циклу у Луганську, Червонокостянтинівську, Новостародубську, Ганнівську, Петрівську ЗШ І-ІІІ ступенів, Володимирівську ЗШ                                    І-ІІ ступенів, Петрівське НВО  на суму 1 056,3 тис. грн.  Для 1-х класів НУШ придбано мультимедійні комплекси, дидактичний матеріал, меблі на суму 1 443,82 тис. грн.
Заклади освіти району 100% підключені до мережі Інтернет, але  швидкість Інтернет-підключення в окремих закладах становить менше 10 Мбіт/с. Тому наше завдання покращити швидкість підключення для Червонокостянтинівської, Чечеліївської, Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівського НВО. В інші заклади освіти буде здійснено закупівлю                  Wi-Fi роутерів та кабеля для створення локальної мережі. В окремих закладах уже створені локальні мережі, покращено радіус дії Wi-Fi для використання інформаційного контенту в освітньому процесі, завантажено сервер для інформаційної безпеки та фільтрування  несумісного з навчальним процесом контенту.
Наявність сучасного комп’ютерного комплексу або декількох значною мірою підіймає престиж навчального закладу. Але той факт, що у школі є комп’ютери, ще не є достатнім для того, щоб із впевненістю сказати, що заклад відповідає усім вимогам інформатизації. Це значною мірою залежить від рівня підготовки вчителів вільно використовувати ІКТ в процесі навчання, бути активними учасниками тренінгів.
Наскрізне застосування ІКТ в освітньому процесі має стати інструментом забезпечення успіху Нової української школи і є обов’язковим. Саме таку задачу ставить перед шкільним учителем реформа Нової  Української школи. Наші учні прагнуть інноваційних форм навчання, так чи інакше пов’язаних з електронними матеріалами, намагаються рівноцінно володіти ІКТ-навичками з учителем. Тому педагог повинен працювати на випередження, бути координатором інформаційного потоку, володіти сучасними методиками та новітніми технологіями. Підвищувати власну кваліфікацію варто не для свідоцтва, сертифіката, не для атестації, а для своїх учнів, яким цікаво вчитися з використанням комп'ютера, мультимедійного обладнання. Вимога до педагога бути сучасним не є декларативною. Та не завжди вчителі готові до цього. Доречними є слова             Алі Апшероні «Педагоги не можуть успішно когось навчати, якщо в цей же час ретельно не вчаться самі».
Саме тому у районі працюють школи комп’ютерної грамотності для педагогічних працівників різних категорій (початкові класи, керівники ЗЗСО, ЗДО, вихователі ЗДО, вчителі фізики, математики, інформатики, географії, трудового навчання, фізичної культури, шкільні бібліотекарі), де проводиться цілеспрямована робота з питань підготовки і активного використання Інтернет-сервісів та сучасних програмних засобів.
У процесі професійної підготовки доцільним є залучення педагогічних працівників до онлайн-освіти, що відкриває широкі перспективи на професійну діяльність, сприяє моделюванню освітнього процесу. Зростанню рівня інформаційно-комунікаційної компетентності педагогів району сприяють очні та дистанційні курси підвищення кваліфікації, дистанційні тренінги у КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», школи комп’ютерної грамотності на базі закладів району.
 Упродовж року 80 (30%) педагогів району підвищили свою кваліфікацію на                         127 дистанційних курсах та тренінгах, 70 (27%) узяли участь в обласних методичних заходах, 20 – в Інтернет – заходах, 80 педагогів району пройшли навчання за програмою НУШ на базі КОІППО та освітній платформі EdЕra.
Дистанційна самоосвіта вчителів за останні декілька років суттєво змінилася. Свого поширення у районі набувають нові форми роботи, зокрема, із дистанційним супроводом,-  віртуальні лабораторії, віртуальні виставки, інтернет-групи, Інтернет-семінари, Інтернет-конференції .
Упродовж року проведено більше 30 районних семінарів-практикумів, 6 Інтернет-семінарів, 5 тренінгів, 5 постійно діючих семінарів, 5 творчих лабораторій, 2 науково – практичні  Інтернет-конференції, 12 шкіл комп’ютерної грамотності, 4 обласні заходи (науково-практичний семінар методистів, управлінська педагогічна практика, творча група вчителів географії, участь у міжрегіональному флеш-семінарі на базі Долинського району).  
Інформаційне суспільство потребує зручних та результативних форм обміну інформацією та її використання. Зараз дуже актуальними є створення внутрішніх соціальних мереж для спілкування та взаємодії. Районним методичним кабінетом у Фейсбуці створено групи «Петрівський РМК», «Керівники ЗНЗ Петрівського району», «Нова освіта - нова школа - нові перспективи» для висвітлення досвіду роботи методичного кабінету, педагогічних працівників, методичних структур. Заклади освіти району (Луганська, Ганнівська, Іскрівська, Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленська ЗШ І-ІІ ступенів) також створили групи у фейсбуці для обміну інформацією.
Активне впровадження в усі сфери діяльності закладу освіти інформаційно-комунікаційних технологій сприяє перетворенню класичного закладу освіти в електронний. Автоматизація управління закладом освіти – одне з пріоритетних напрямів інформатизації  освіти. Нині дедалі важливішим стає інформаційне представництво навчального закладу в мережі Інтернет. Веб-сайт закладу освіти по суті є його представництвом в Інтернеті, це свого роду візитна картка школи. Сьогодні в усіх освітніх закладах створені і функціонують офіційні веб-сайти, електронна пошта. Наявність веб-сайту кожного закладу освіти на сьогодні є обов'язковою умовою успішної діяльності. Актуальність веб-сайту обумовлюється можливістю оперативно розміщувати офіційну інформацію, швидко отримати необхідні методичні та навчальні матеріали, інформацію про освітній заклад, а також широке поле для обміну досвідом, ідеями. Але ще не всі заклади освіти поповнюють веб-сайти згідно з вимогами.
Продовжується робота зі створення персональних блогів, сайтів педагогами району. 94 (35%) освітяни району мають власні Інтернет-ресурси. Слід відмітити Червонокостянтинівську, Чечеліївську, Іскрівську ЗШ І-ІІІ ступенів та Петрівську ЗШ                       І ступеня, педагоги яких активно долучилися до створення власних Інтернет – ресурсів.
Ще одним аспектом, що потребує подальшого вирішення, є рівень ІТ-компетентності учителя і керівника освіти. З одного боку ситуація має позитивну динаміку завдяки численним курсам і семінарам, що проводилися КОІППО, методичним кабінетом. У той же час у більшості освітян компетентність залишається в найкращому разі на рівні володіння стандартним пакетом Microsoft Office. Є проблеми із використанням прикладного програмного забезпечення, користуванням гаджетами тощо.
Відсутність мотивації вчителя, а особливо керівника закладу, нерозуміння механізмів процесу інформатизації, небачення ймовірних реальних способів упровадження, нерозуміння важливості інформатизації та її впливу на майбутній розвиток закладу загальної середньої освіти та освіти загалом — ключова проблема сучасного стану інформатизації освіти. Маємо сьогодні мотивованого на новації учня, майбутнього громадянина стрімкого інформаційного суспільства, і немотивовану до здійснення змін школу, яка використовує навчальні технології, інструменти та методики аграрного суспільства. Та й забезпечення технікою у ракурсі нашої проблеми не настільки актуальне, адже зараз практично в кожного учня та вчителя є мобільні ґаджети, здатні забезпечити доступ до Інтернету та будь-яких ІКТ, але керівники ЗЗСО на жаль не завжди беруть це до уваги.
Активне використання ІКТ в освітньому процесі в школах, здебільшого, спорадичне, несистемне, здійснюється вчителями-ентузіастами та не підтримується відповідною                      ІКТ-активністю керівництва закладу.
Першочергові завдання в даному контексті лежать  у площині існуючих проблем.

Створення умов для навчання дітей
із особливими освітніми потребами

Сучасне людство переходить до нової світової парадигми, формується нова культура й освітня форма поваги до людей з особливими освітніми потребами. І саме тому в сучасних соціально-економічних умовах суспільства актуальним стало питання про пріоритетне значення навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами, їхнє становлення і розвиток. Удосконалення системи освіти вимагає впровадження комплексних заходів, які мають бути спрямовані на соціалізацію дитини з особливими освітніми потребами, своєчасне забезпечення кожній дитині згідно з її віком адекватних умов для розвитку, формування повноцінної особистості, здобуття якісної освіти.
Інклюзивна освіта дозволяє дітям з особливими освітніми потребами навчатися у звичайних класах на рівні з усіма. Сучасна освіта має підлаштовуватися під певні категорії таких дітей. Проте просте фізичне залучення дітей до закладу освіти  не є інклюзією, це «вимушена інтеграція». Педагогічні працівники повинні організувати освітній процес із урахуванням індивідуальних потреб дитини. Адже якщо діти не беруть участь в освітньому  процесі, знижується їхня мотивація, погіршуються навчальні результати.
У районі забезпечено інтеграцію дітей із особливими освітніми потребами  в загальноосвітній простір. Продовжується робота  над створенням умов для здобуття освіти дітьми з особливими освітніми потребами, зокрема, впровадженням  інклюзивного навчання. 
У 2018/2019 навчальному році  відповідно до висновків  обласної психолого-медико-педагогічної  консультації  та заяв батьків було організовано індивідуальне навчання для                   12 учнів за станом здоров’я. Для 11  учнів із особливими освітніми потребами відповідно до заяв батьків  та висновків обласної психолого-медико-педагогічної консультації  відкрито                      10 класів із  інклюзивним навчанням  (Новостародубська ЗШ І-ІІІ  ступенів – 1,                            Балахівська ЗШ І-ІІ ступенів  -1,  Чечеліївська ЗШ І-ІІІ  ступенів – 3, Петрівське НВО -2, Петрівська ЗШ І ступеня – 1, Ганнівська  ЗШ І-ІІІ  ступенів – 1, Володимирівська ЗШ І-ІІ ступенів - 2). 
Аналіз  показників за  4 роки впровадження інклюзивного  навчання показав, що  кількість дітей, які навчаються в класах із  інклюзивним навчанням, за  останні три роки  залишається незмінною.


Для  ефективного супроводу дітей із особливими освітніми потребами  введено  додаткові  посади   асистента вчителя у Чечеліївську ЗШ І-ІІІ  ступенів, філію Новостародубської ЗШ І-ІІІ  ступенів,  (0,5 ставки),  Ганнівську ЗШ І-ІІІ  ступенів                                (0,5 ставки), Володимирівську  ЗШ І-ІІ  ступенів, філію Ганнівської ЗШ І-ІІІ  ступенів,                            (1 ставка), Новостародубську ЗШ І-ІІІ  ступенів (0,5 ставки), Балахівську ЗШ І-ІІ ступенів, філію Новостародубської ЗШ І-ІІІ  ступенів, (0,5 ставки),  КЗ «Петрівське НВО «ЗШ І-ІІІ  ступенів – гімназія» (0,5 ставки). Всього у закладах загальної середньої освіти  введено                       4,5 ставки асистента вчителя.
У грудні 2018 року організовано виїздне засідання  вчителів, які працюють із дітьми з особливими освітніми потребами, асистентів – вчителів,  практичних психологів  у Войнівську ЗШ І-ІІІ ступенів  Олександрійської районної ради  для  обміну досвідом у організації та  навчанні дітей із особливими освітніми потребами.

Психологами закладів загальної середньої освіти  проводяться    консультування  батьків та громадськості щодо впровадження  інклюзивного навчання.                Запроваджено  психолого-педагогічний  супровід дітей, які перебувають    на інклюзивному навчанні,  консультативну, психологічну допомогу батькам дітей із особливими освітніми потребами.
             Постійно триває робота із формування та  поновлення банку даних дітей із особливими освітніми потребами  у закладах освіти  району.
Здійснюються організаційно-практичні заходи щодо  забезпечення належної матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти  для проведення корекційно-розвиткових занять  із дітьми з особливими освітніми потребами. Зокрема, у квітні 2019 року придбано 3 гімнастичні стінки із матами для проведення корекційно-розвиткових занять із лікувальної фізкультури, 1 планшет для пісочної терапії та 6 балансуючих дошок.
Із метою забезпечення права дітей із особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу, відповідно до рішення Петрівської районної ради від 18 травня 2018 року №436 створена комунальна установа «Петрівський інклюзивно - ресурсний центр» Петрівської районної ради.
Виділено кошти з районного бюджету та придбано обладнання і матеріали для облаштування кабінетів учителя-логопеда, учителя-дефектолога, учителя-реабілітолога, практичного психолога та зроблено ремонт у кабінетах.
Комунальну установу «Петрівський ІРЦ» укомплектовано меблями для дітей із особливими освітніми потребами (регульовані столи та стільці, шафа-роздягалка, м’який куточок, ігровий будиночок), меблями для педагогічних працівників (офісні столи та стільці, шафи, полиці). Закуплено комплекс комп’ютерної техніки: ноутбуки, планшети, принтер, ламінатор, інтерактивна дошка з сенсорним модулем.
Діяльність ІРЦ забезпечують директор, вчитель-логопед, вчитель-реабілітолог, практичний психолог. У зв’язку з відсутністю вчителя-дефектолога у КУ «Петрівський ІРЦ» укладено угоду про взаємодію і співпрацю з питань забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки дитини з комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр Олександрійської міської ради».
У рамках роботи з сім’ями фахівці Центру надають консультативну допомогу (98 консультацій) із питань індивідуальних особливостей дітей, особливостей взаємин із дітьми, з питань розвитку мовлення та моторики та ін.  За запитом-згодою батьків та за умови надання пакету документів здійснюється комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини. Упродовж  2018/2019 навчального року комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку пройшли 24 дитини. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру у висновку про комплексну оцінку рекомендують освітню програму (відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей із особливими освітніми потребами»), за якою освітній заклад має забезпечити навчання дитини та корекційно-розвиткові послуги, які необхідні для розвитку дитини, та можуть забезпечити фахівці.
Із метою формування доступного освітнього середовища, яке здатне відповідати очікуванням та спеціальним запитам дітей, комунальна установа «Петрівський районний центр із обслуговування закладів освіти» та комунальна установа «Петрівський інклюзивно-ресурсний центр» Петрівської районної ради уклали угоду про співпрацю. У рамках РМО вчителів, які працюють із дітьми з особливими потребами, фахівці інклюзивно-ресурсного центру проводили просвітницьку роботу з проблем: «Корекційні методи та прийоми у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями», «Корекційні технології в логопедичній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами», «Ігри та ігрові вправи у подоланні мовленнєвих вад у дітей», «Написання психолого-педагогічної характеристики дитини з особливими освітніми потребами для проходження комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини».
Разом із тим залишаються невирішені на сьогодні проблеми:
- брак фахівців (дефектологів, реабілітологів);
- брак інструментарію для обстеження дітей;
- відсутність у вихователів та вчителів досвіду роботи з дітьми з особливими освітніми потребами;
- недостатня обізнаність батьків щодо розвитку дітей з особливими потребами, що перешкоджає ранній корекції;
- неготовність освітнього процесу сприйняти особливу дитину в колективі.
Завдання на 2019/2020 навчальний рік:
- проведення комплексних психолого-педагогічних оцінок розвитку дітей з метою визначення особливих освітніх потреб;
- ведення реєстру  дітей, які пройшли  комплексну оцінку і перебувають на обліку в Центрі.
- надання методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти району;
- здійснення  заходів щодо підвищення кваліфікації вчителів та керівників закладів освіти, які  працюють в умовах інклюзії;
- надання  системного  кваліфікованого  психолого-педагогічного  супроводу  дітей із особливими  освітніми потребами,  які перебувають на інклюзивному навчанні;
- вивчення досвіду  шкіл  із інклюзивним навчанням, його результативність та можливості застосування;
- надання консультацій батькам;
- інформаційно-просвітницька діяльність.


Національно-патріотичне виховання

Школа має бути в авангарді суспільних змін, так зазначається у «Концептуальних засадах реформування середньої освіти «Нова українська школа». З огляду на це перед кожним навчальним закладом постало завдання - сформувати у підростаючого покоління нову систему цінностей, котра ґрунтується на національній гордості та гідності, виховати вільну й суверенну особистість, здатну захистити й відстояти власні позиції та погляди, керуючись національними та загальнолюдськими цінностями. Тому одним із пріоритетних напрямків виховної роботи є національно-патріотичне виховання.
На сьогодні кожен загальноосвітній навчальний заклад має свою чітку систему національно-патріотичного виховання та є осередком формування громадянина-патріота. У цій системі дуже важливе значення має виховання пошани до Конституції держави, законодавства, державних символів. Педагогічними колективами використовується багатий арсенал різноманітних форм і методів щодо роз’яснення ідейної  суті  державних  символів  і  правил  їхнього використання.  Особливо цінним у виховному плані є організація учнівських досліджень щодо походження, історичного розвитку, становлення в різні історичні періоди державних символів України.
Великого  значення  заклади освіти надають розвитку мовного середовища. Продовжується традиція святкування Дня української писемності і мови; проведення фестивалю дитячих  хорових колективів «У піснях мого народу доля України», програма якого складається з виконання української народної пісні та пісні фольклорного жанру; фестивалю народно-мистецьких традицій «Благослови, мати…». Саме вони допомагають  прищепити дітям любов до рідної мови, зберегти і передати нащадкам усі ті кращі надбання національної культури, що були виплекані протягом століть українським народом.
Потужним  фактором виховання в учнів поваги й любові до своєї Батьківщини, ціннісних ставлень, моральних якостей, насамперед національної свідомості є природа рідного краю. Успішна участь наших вихованців в обласних етапах конкурсів «До чистих джерел», «Птах року», «Свій захист віддаю на захист природи», «Вчимось заповідувати», «Дослідницький марафон», «Ліси для нащадків», «Годівничка», «Плекаємо сад», «День юного натураліста», «Парад квітів біля школи» є свідченням  набутих ними міцних екологічних знань. Підтвердженням сформованої в учнів екологічної свідомості, потреб  охороняти природу  є активна участь учнів у Всеукраїнській акції «Зробимо Україну чистою разом!» та у щорічному конкурсі-захисті учнівських проектів із благоустрою пришкільних територій.
Формування  національно-патріотичної свідомості молоді здійснюється також через участь у роботі волонтерських загонів.  На основі двосторонньої угоди про співпрацю між районним Парламентом дітей і районною волонтерською організацією «Допоможемо воїнам Петрівщини» під девізом  «Будь небайдужим – прийди на допомогу!» робота волонтерських угруповань  проходить за напрямами: участь у проведенні благодійних акцій, соціальна робота, пропаганда здорового способу життя, збереження довкілля, військово-патріотична та пошукова робота, моральна та матеріальна підтримка  української армії, ветеранів Другої світової війни.
Патріотизм учнівської молоді повинен ґрунтуватися на знанні історико-культурних традицій народу, героїзмі його захисників, воїнів Київської Русі, українського козацтва, січових стрільців, борців із німецьким фашизмом. Тому формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості здійснюється також шляхом організації та проведення заходів із нагоди  відзначення національних свят та пам’ятних дат; заходів, присвячених 100-річчю подій Української революції 1917-1921 років, шляхом  участі у районній  краєзнавчій  конференції  «Шляхами подвигу і слави» за напрямками «Живі легенди мого краю – ветерани Другої світової війни», «Друга світова війна у долі моєї родини», «Здобуто у боях за Батьківщину: історія однієї  нагороди», «Знаємо, шануємо, пам’ятаємо!», «Герої серед нас: сучасні захисники України». 
Школярі беруть активну участь у зборі й поширенні інформації про героїчні вчинки українських військовослужбовців. Систематично оновлюються  тематичні куточки, присвячені воїнам АТО, проводяться зустрічі із захисниками України. У Луганській, Ганнівській ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівському НВО виховні заходи проходять біля Пам’ятних дощок на честь випускників, загиблих в АТО.  
Однією з продуктивних форм роботи зі школярами щодо формування патріотичних цінностей є участь у дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»). Традиційним стало проведення районного етапу гри. Учасники змагаються  у різноманітних конкурсах: «Візитка рою», вікторина з історії України, стрільба з пневматичної зброї, надання першої медичної допомоги «Рятівник». Кращими в районному етапі гри цього року були команди Новостародубської та Іскрівської ЗШ І-ІІІ ступенів. В обласному етапі  гри Петрівщину гідно представляла команда Іскрівської ЗШ І-ІІІ ступенів.
            Практичною  школою демократії для учнів навчальних закладів є учнівське самоврядування. Шкільний учнівський парламент має колосальний вплив на особистість школяра, саме він уводить дітей у світ лідерства, формує соціальні можливості, розвиває їхню самодіяльність й ініціативу, забезпечує здатність самостійно приймати рішення, культивує в учнівської молоді позицію, за якої вона є господарем власних дій. За підсумками року визнано найкращими роботу шкільних органів учнівського самоврядування Новостародубської, Червонокостянтинівської, Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів. Досить дієво також працює районний учнівський парламент – справжня школа виховання  свідомого,                    з активною життєвою позицією громадянина України. Піднесенню авторитету органів учнівського самоврядування сприяє проведення сесій районного Парламенту у сесійній залі Районної Ради за участю керівників району на основі тристоронньої угоди про співпрацю  між районною радою, учнівським Парламентом та відділом освіти райдержадміністрації. Частими гостями на щорічному ток-шоу «Сто запитань дорослому» є керівники району. Формуванню суспільно-активної особистості сприяє проведення акції  «Один день з головою району», у рамках якої  переможець районного конкурсу «Лідер року» співпрацює                               з керівниками району. Як результат – наш районний парламент дітей вже другий рік поспіль займає перші сходинки в обласному  рейтингу серед інших дитячих парламентів.
У навчальних закладах району проводиться значна кількість заходів патріотичного спрямування, які мають на меті виховання в учнів любові до Батьківщини, до рідних місць, збереження трудових традицій народу, дбайливе ставлення до історичних пам’яток і звичаїв, прагнення до зміцнення честі і гідності Батьківщини, готовності захищати її, виховання хоробрості, мужності і самовідданості, почуття братерства і дружби до інших народів, пошани до їхніх звичаїв і культури, нетерпимість до расової і національної неприязні. Серед заходів, які збуджують емоційну сферу школярів, можна виділити уроки мужності, уроки пам’яті, акції, проекти, квести, засідання «за круглим  столом», флеш-моби, «живі ланцюги», пробіги, фестивалі, заходи,  присвячені Дню українського козацтва та Дню захисника України, Дню пам’яті героїв Крут, Дню Гідності та Свободи, Дню Соборності України, Дню української писемності та мови, Дню вишиванки тощо.
Завдяки результатам педагогічних досліджень достеменно встановлено, що 40 відсотків від загального обсягу виховних впливів на особистість дитини здійснює освітнє середовище, в якому вона перебуває. Ця цифра в кожному конкретному випадку шкільної практики варіюється відповідно до особливостей школи, класу, його мікрогруп та індивідуальних особливостей самих дітей. Але слід визнати, що поміж інших джерел впливу на становлення й розвиток дитини (сім’я, однолітки, позашкільні освітні заклади та ін.) школа посідає домінантні позиції, тож і відповідальності на неї покладається більше, і можливостей перед нею відкривається більше. Тому незважаючи на те що вже багато зроблено для розбудови системи патріотичного виховання молоді в районі, ще є над чим працювати.  Необхідно розширювати інноваційний простір закладів освіти з питань патріотичного виховання школярів, ширше використовувати можливості  музеєзнавства, туристсько-краєзнавчої роботи, приділяти належне значення формуванню духовних, моральних якостей школярів, упроваджувати у навчально-виховний процес  форми і методи виховної роботи, що лежать в основі козацької педагогіки. Впроваджувати форми та методи  роботи із  школярами,  які сприяли б формуванню у них критичного мислення, ініціативи, креативності, шляхом розвитку районної мережі історичних, дебатних  клубів, Євроклубів тощо.

Позашкільна освіта як дієвий засіб формування
системи ціннісних орієнтацій школярів

Позашкільна освіта виконує вкрай важливі завдання, спрямовані на забезпечення потреб дітей до пізнання й творчості; формування системи ціннісних орієнтацій національно-патріотичного виховання; виявлення, підтримку та розвиток обдарованих і талановитих дітей; організацію дозвілля; попередження бездоглядності, безпритульності та правопорушень. Упродовж року педагогічний колектив районного центру дитячої та юнацької творчості наполегливо працював над подальшим розвитком позашкільного закладу, його осучасненням. На сьогоднішній день у закладі функціонує 40 гуртків (78 груп), гуртковою роботою охоплено 1222 вихованці, що становить 66% від загальної кількості дітей шкільного віку.


Доступність позашкільної освіти, як фундаментальної умови забезпечення ефективності її діяльності, реалізується шляхом  організації роботи гуртків на базі закладів освіти секторів Петрівського освітнього округу.

Найбільше дітей, охоплених позашкільною освітою, навчається у гуртках і групах на базі закладів освіти  Східного сектору.
Програмою розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти Петрівського району на 2018-2021 роки передбачено довести відсоток охоплення учнів шкіл позашкільною освітою не нижче 60%. У 2019 році в усіх секторах Петрівського освітнього округу, крім Новостародубського, Луганського та Володимирівського,  виконано  показник охоплення учнів гуртковою роботою. У Східному секторі спостерігається значне перевищення контрольного показника.
У розрізі шкіл відсоток охоплення школярів позашкільною освітою  від загальної кількості учнів закладу представлений на діаграмі.

Найвищий показник мають Петрівська, Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленська ЗШ І-ІІ ступенів, найнижчий – Богданівська ЗШ І-ІІ ступенів. 
Однією із основних причин низького показника щодо охоплення школярів гуртковою роботою в окремих навчальних закладах є кадрова проблема.
Педагогічним колективом позашкільного навчального закладу створено умови  для реалізації кожним вихованцем власної освітньої траєкторії, вільного особистісного вибору тієї діяльності, яка сприяє індивідуальному розвитку. Забезпечується варіативність змісту і форм організації освітнього процесу. І як результат - успіхи вихованців гуртків у різноманітних змаганнях і конкурсах.
Вихованці  закладу активно й успішно беруть участь в очно – заочних конкурсах, акціях, заходах із художньо – естетичного, екологічного, гуманітарного, туристсько – краєзнавчого напрямків та моделювання. Особливим випробуванням є участь переможців районних етапів Всеукраїнських конкурсів, акцій в обласних турах.


Найвищу результативність на обласному етапі Всеукраїнських заочних  конкурсів, акцій показали вихованці ЦДЮТ, дещо нижчу – учні Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Богданівської ЗШ І-ІІ ступенів. Порівняно з минулим роком підвищили результативність своєї роботи ЦДЮТ, Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів, знизили - Новостародубська, Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів. Безрезультатно виступили учасники обласного етапу заочних конкурсів, акцій від Червонокостянтинівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів, Петрівської ЗШ І ступеня.
            Особливо значущими є перемоги наших школярів в очних обласних конкурсах. Цьогоріч оновлена, молода команда КВН «Хутор» Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів на чемпіонаті шкільних команд КВН  Кіровоградської області здобула перемогу (ІІ місце). Крім того вихованці гуртка «Мистецтво слова» цього ж закладу завоювали І місце на обласному фестивалі «Українська паляниця».
            Учениця Іскрівської ЗШ І-ІІІ ступенів зайняла І місце в обласному конкурсі «Шкільна журналістика».
            Досить впевнено у цьому навчальному році виступив шкільний євроклуб «Промінь Європи» Балахівської ЗШ І-ІІІ ступенів. На рахунку команди знову перемога в обласному конкурсі до Дня міжкультурного діалогу.
            Стрімко набирає популярності у наших учнів робототехніка. Дітям цікаво отримувати нові знання в ігровій формі та конструювати перші механізми. Незважаючи на те, що гурток робототехніки «Крок» працює лише перший рік, на рахунку його вихованців ІІ місце в обласних змаганнях.
            Гордістю нашого району є також юні екологи-дослідники, які щороку здобувають перемоги як обласного, так і Всеукраїнського рівнів. Цього року вихованці гуртка «Жайворонок» Центру дитячої та юнацької творчості у скарбничку  досягнень гуртка принесли перемоги в обласному конкурсі «Вчимося досліджувати та охороняти природу». Серед переможців у цьому конкурсі також ІІ місце на рахунку вихованки гуртка «Екоколобок» Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів.
Справжньою школою формування лідерської обдарованості, виховання соціально активної особистості, центром творчих ініціатив є громадська організація Петрівський районний парламент дітей. За показниками роботи упродовж 2018/2019 навчального року районний парламент дітей впевнено ввійшов у трійку кращих районних парламентів області. Представники нашого дитячого парламенту балотувалися на керівні посади обласного парламенту дітей та були обраними на  посади заступника голови обласного парламенту та голів комісій.


 Переможці обласних етапів заочних конкурсів, акцій були учасниками фінальних турів. Чотири заклади представляли фіналістів на Всеукраїнському етапі: Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Володимирівська, Балахівська ЗШ І-ІІ ступенів, ЦДЮТ. Призові місця одержали                    9 учасників від ЦДЮТ, по 2 – від  Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів та Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, 1 - Балахівської ЗШ І-ІІ ступенів. Серед переможців ІІ та ІІІ місця на Всеукраїнському конкурсі винахідницьких та раціоналізаторських проектів, ІІІ місце на конкурсі «Ось мій рідний край, ось мій рідний дім» та на Всеукраїнському екологічному форумі «Дотик природи»  у вихованців ЦДЮТ; ІІ місце в акції «Парад квітів біля школи та ІІ місце у фотоконкурсі «Моя Україна» на рахунку учнів Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів. Переможцями заочного етапу Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості, присвяченому Всесвітньому Дню Землі, стали   дует «Барви дитинства»  Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів та євроклуб «Промінь Європи» Балахівської ЗШ І-ІІ ступенів.
Безперечно, поруч із досягненнями є й проблеми. Актуальним залишається питання кадрового забезпечення позашкільного навчального закладу. Особливо гостро відчувається  відсутність кадрів із науково-технічного, художньо-естетичного, туристсько-краєзнавчого та спортивного напрямів.

Проте незважаючи на проблеми відсоток охоплення школярів позашкільною освітою знаходиться на досить високому рівні. Тому одним із першочергових завдань є збереження мережі гуртків та організація високоякісної освіти; розвиток розвивального простору через організацію експедиційної роботи зі школярами; використання інтенсивних та дистанційних форм позашкільної освіти; широке впровадження в педагогічну практику наукових методів педагогічного моделювання; психологічний супровід суб’єктів навчально-виховного процесу; оновлення змісту позашкільної освіти  відповідно до інтересів дітей, потреб сімей і суспільства.

Основні аспекти психологічного супроводу освітнього процесу
в умовах Нової української школи

Концепцією Нової української школи одним із державних пріоритетів в освіті визначено особистісно орієнтоване навчання і виховання, що вимагає психологізації освітнього процесу шляхом підвищення психологічної компетентності адміністрації, педагогів, батьків. Значна роль у вирішенні цього завдання належить психологічній службі системи освіти.
Робота психологічної служби району в 2018/2019  навчальному році була спрямована на забезпечення освіти як системи заходів, спрямованих на вирішення її актуальних завдань освіти. Пріоритетними  напрямками роботи психологів була адаптація вчителів до роботи в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа», поглиблення розуміння ролі психологічної служби в освітній реформі,  формування знань щодо психологічних особливостей організації освітнього середовища, орієнтованого на дитину. З цією метою працювала районна школа практичних психологів (керівник Гришаєва О.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів), творча група практичних психологів (керівник Лубенець Г.І., методист комунальної установи «Петрівський РЦОЗО»)  та районне методичне об’єднання практичних психологів і соціальних педагогів.
Працівники психологічної служби району спрямовували свої зусилля на формування комплексу методик і вправ щодо формування наступних навичок учасників освітнього процесу закладів освіти: уміння вирішувати складні завдання; критичне мислення; креативність; навички координації та взаємодії; емоційний інтелект; судження і прийняття рішень (важливим буде не тільки якість, але і швидкість прийняття рішень); уміння вести переговори; когнітивна гнучкість.
Практичні психологи та соціальні педагоги закладів освіти району позитивно налагодили та здійснювали тісне співробітництво школи з батьками, що сприяло створенню навколо учнів атмосфери довіри, взаєморозуміння, підтримки, єдиних вимог.
У 2019/2020  навчальному році фахівці психологічної служби  продовжать роботу над реалізацією завдань: консультування та надання психологічної допомоги всім учасникам освітнього процесу; сприяння збереженню й посиленню психічного здоров'я учнів, учителів, батьків; навчання школярів справлятися зі стресом та напругою; допомога вчителям із емоційним перенапруженням, професійним вигоранням; сприяння педагогам в опануванні та розробленні інноваційних освітніх програм і технологій.
Комплексне застосування всіх напрямів психолого-педагогічного супроводу дозволяє дослідити стартові можливості та динаміку розвитку дитини в освітньому процесі, надати підтримку й допомогу учням у рішенні завдань розвитку, навчання, виховання, соціалізації. Це передбачає професіоналізм адміністрації, педагогічних працівників, психолога, соціального педагога, їхню здатність до системного аналізу проблемних ситуацій, програмування та планування діяльності, спрямованої на їхнє вирішення, об'єднання з цією метою всіх учасників освітнього процесу (учні, батьки, педагоги, адміністрації).
Налагодження здорової психологічної взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу – це головна місія психологічної служби в контексті Нової української школи.

Здорові діти – здорова нація.
Організація харчування як умова створення
здоров’язберігаючого середовища

Здорові діти є основною запорукою освітнього процесу та отримання позитивних  кінцевих результатів надання освітніх послуг.
Одним із головних пріоритетних завдань в галузі є створення здоров`язберігаючого освітнього середовища; забезпечення умов для  гарячого харчування учнів.
Тому з року в рік актуальним залишається питання харчування учнів у закладах освіти району.
            Харчування дітей у навчальних закладах району здійснюється відповідно до норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада                            2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах».
            Усіма видами харчування охоплено 100 % від загальної кількості дітей.
            Охоплення гарячим харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти становить 85 відсотків.
Забезпечено повне охоплення безкоштовним гарячим харчуванням  учнів 1-4 класів, та учнів 5-11 класів пільгових категорій: дітей-сиріт, учнів, позбавлених батьківського піклування,  учнів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України                       «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімיям», учнів із особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, учнів, батьки яких брали участь у антитерористичній операції, учнів із сімей, які  переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
            У всіх загальноосвітніх закладах району  створено умови для забезпечення гарячим харчуванням учнів 5-11 класів, які харчуються за власні кошти.
            За рахунок благодійної допомоги ТОВ «Верес» організоване харчування 11 учнів, ПСП «Зарічне» - 37 учнів  Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів.
  Середньорайонний показник виконання норм харчування учнів  закладів загальної середньої освіти району склав 95%.
 Вартість харчування учнів становила  14 грн. Упродовж 2018-2019 навчального  року у раціон харчування учнів включено м’ясопродукти, рибу, молоко, масло, сир кисломолочний, овочі та інші продукти.
            На виконання Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» та з метою відновлення здоров`я дітей улітку 2019 року на базі 13 пришкільних таборів відпочинку                        з денним перебуванням при закладах загальної середньої освіти відпочило 1025 дітей, для яких організовано повноцінне дворазове харчування. У раціоні харчування учнів обов’язковими були соки, овочі, фрукти, м’ясопродукти, риба, молочні продукти, масло, сир кисломолочний та твердий. 
            Упродовж 2018/2019 навчального року продовжено вжиття заходів, спрямованих на покращення організації харчування дітей  у навчальних закладах району. Щотижнево у харчоблоках закладів загальної середньої освіти проводилися комісійні перевірки щодо дотримання норм закладки та виходу готової продукції за участю представників батьківської громадкості, педагогічних колективів,  учнів шкільного парламенту, медпрацівників, депутатів місцевих рад. Під час перевірок членами комісій порушень чинного законодавства  не виявлено.
Разом із цим в організації харчування дітей  у навчальних закладах району є  ще певні проблеми, для вирішення яких необхідно
продовжити:
            оновлення технологічного обладнання харчоблоків,      
            громадський контроль за якістю гарячого харчування учнів у закладах загальної середньої освіти та підвищити інформованість батьківської громадкості щодо цього,
            проведення просвітницької роботи серед дітей та батьків щодо відповідального ставлення до раціонального харчування та особистого здоров’я, у тому числі посилення просвітницької роботи щодо особистої гігієни учнів;
вжити заходів щодо:
підвищення рівня культури споживання їжі учнями;
покращення естетичного оформлення харчоблоків.


Розвиток фізичної культури і спорту,
як важливий напрям забезпечення здоров’я учнів

Пріоритетною формою забезпечення та зміцнення здоров'я учнів у закладах освіти є фізкультурно-оздоровча робота. Заняття фізичною культурою і спортом допомагають розвитку пам’яті, особливо рухової та зорової, удосконаленню уваги, її точності та якості.
Для того щоб займатися фізичною культурою, недостатньо тільки бажання, адже запорукою якісних занять  є матеріально-технічна база та спортивна інфраструктура. Упродовж 2018/2019 навчального року продовжено реалізацію обласного проекту «Здоров’я наших дітей», було здійснено організаційно-практичні заходи щодо створення умов для навчання і виховання учнівської молоді шляхом розвитку спортивної інфраструктури та здійснення заходів щодо удосконалення матеріально-технічної бази спортивних залів та площинних споруд:
- проведено реконструкцію спортивних майданчиків для міні-футболу зі штучним покриттям у КЗ «Петрівське НВО «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія», Луганській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів;
- облаштовано майданчики із вуличними тренажерами у КЗ «Петрівське НВО «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія», Луганській, Петрівській ЗШ І-ІІІ ступенів;
- здійснено ремонт спортивного залу Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів.
Одним із головних завдань Програми розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти Петрівського району на 2018-2021 роки є створення здоров’язберігаючого освітнього середовища, що передбачає участь учнівської молоді у спортивно-масових заходах шкільного, районного та обласного рівнів. Із цією метою упродовж 2018/2019 навчального року учні закладів загальної середньої освіти брали участь у районних змаганнях та в обласній спартакіаді. Згідно з результатом участі учнівських команд на обласній спартакіаді наш район посів загальне 12 місце із 38 районів та ОТГ. Така результативність в обласній спартакіаді свідчить про те, що, маючи великий кадровий, учнівський потенціал та відповідну гурткову роботу з тих видів спорту, що виносяться на обласну спартакіаду, якість та результативність роботи мала бути  кращою, особливо з легкої атлетики, що дало б змогу нашому  району займати вищу сходинку в турнірній таблиці.
Завдяки зусиллям учнів, вчителів та, звичайно, за підтримки органів місцевого самоврядування район продемонстрував гарні результати у змаганнях із гандболу та футболу на призи клубу «Шкіряний м’яч». Так, гандбольна команда дівчат Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів під керівництвом Кононенка В.М. здобула І місце в обласній спартакіаді серед районів та міст Кіровоградської області, ІІ місце в першості області серед дівчат 2005 року народження, ІІ місце у відкритій першості Дніпропетровської області «Зірка Кривбасу» з гандболу серед дівчат, ІІІ місце у Всеукраїнському турнірі з гандболу серед дівчат «Зірочки Сходу», ІІІ місце в обласній спартакіаді школярів, ІІІ місце  у Всеукраїнському турнірі, присвяченому Дню визволення м. Миколаєва.
Упевнено йдуть до своєї головної перемоги футболісти команди Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів та Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів під керівництвом Чорнопольського С.В.  Цього року їм вдруге підкорилося ІІ місце в обласних фінальних змаганнях із футболу на призи клубу «Шкіряний м’яч» серед учнів 2006 р.н.
Позашкільна спортивно-масова робота впродовж року була представлена  трьома напрямками:
 - волейбол (Ганнівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівське НВО, Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів, Балахівська ЗШ І-ІІ ступенів);
- баскетбол (Ганнівська ЗШ І-ІІІ ступенів);
- настільний теніс (Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів). 
Окрім цього, в районі  працюють 5 стрілецьких тирів, у яких учні здобувають уміння і навички із кульової стрільби.
Пріоритетними у фізкультурно-спортивному напрямку на сьогодні для відділу освіти та для місцевої громади залишаються питання реалізації обласного проекту «Здоров’я наших дітей», продовження співпраці з сільськими, селищними головами в контексті здійснення підвезення учнівської молоді на районні та обласні змагання, забезпечення якісного показника  результативності спортивних гуртків ЦДЮТ та участі навчальних закладів у обласних змаганнях, особливо легкоатлетичного спрямування та ігрових видів серед дівчат.

Нова школа - новий учитель

Освіта відіграє важливе значення в будь-якому суспільстві, і роль учителя в ній ключова. Так було дві тисячі років тому, і так буде й за дві тисячі років. Технічні засоби, звичайно, змінюють багато моментів у навчанні, але найголовніше залишається: учитель продовжує бути з учнем один-на-один. Саме він його готує до майбутньої цивілізації, і тому робота вчителя закарбовується у віках і продовжує бути актуальною. За новими Державними стандартами освіти ключовою фігурою Нової школи є вчитель, оскільки якість освіти не може бути вище якості вчителів, які у ній працюють.
У галузі освіти району працює майже півтисячі педагогічних працівників.                             У 2018/2019 навчальному році у школах працювало 273 педагогічні працівники, з них 7% молодих вчителів та 10% пенсіонерів. Освітній процес у закладах загальної середньої освіти району забезпечували 33% вчителів вищої категорії, 22% вчителів І кваліфікаційної категорії, 13% - ІІ кваліфікаційної категорії та 22% «спеціалістів». 51 педагогічний працівник має педагогічні звання, з них 3 – «вихователь-методист», 7 – «учитель-методист», 41 – «старший вчитель». Повну вищу освіту мають 90% педагогів, переважна більшість працюючих (53%) мають стаж роботи 20 і більше років.
Сучасний український вчитель повинен сам бути учнем. Адже розвиток - це найбільший дар для кожного. І тільки коли ми інвестуємо в кращу версію себе, зможемо приносити користь іншим. Оскільки педагогічна професія - це служіння суспільству                             і країні, то завдання сучасного вчителя постійно змінюватися і розвиватися.                                      У 2018/2019 навчальному році 77 педагогів пройшли курси підвищення кваліфікації у комунальному закладі «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» за державним замовленням. Усе ширше впроваджуються дистанційні форми навчання – курси, тренінги, вебінари, on-line заходи, що допомагають педагогам безперервно навчатись та постійно вдосконалювати свій професійний рівень.
Створення ефективної системи стимулювання результативної праці вчителів ЗЗСО та забезпечення гідної оплати праці закладені в Програмі розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти Петрівського району на 2018-2021 роки, затвердженої рішенням сесії Петрівської районної ради від 21 грудня 2017 року № 369, яка успішно діє в районі. 
«Сучасний учитель має розвиватись протягом життя, а влада - створити для цього умови», - вважає заступник міністра Павло Хобзей. Піднесення престижу педагогічного працівника через його достойне матеріальне, і перш за все, високе моральне заохочення є одним із стратегічних завдань як держави в цілому, так і місцевої влади. Позитивні зрушення в цьому напрямку вже є: вчителям  підвищено рівень оплати праці на 10%. Керівництво району постійно турбується про піднесення престижу професії вчителя, стимулювання його праці. Із цією метою засновані районні педагогічні премії імені В.О. Сухомлинського, С.П. Логачевської, О.Г. Скориніна, заохочувальна відзнака «За відданість праці», звання «Вчитель – авторитет», визначення кращого педагога у номінації «Золотий фонд педагогічної Петрівщини», «Педагогічна надія». Упродовж 2018/2019 навчального року 1 учитель району нагороджений Почесною грамотою управління освіти, науки, молоді та спорту  Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2 - Грамотою управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2 - Подякою управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації,                                 10 – Почесною грамотою відділу освіти Петрівської райдержадміністрації, 11 - Грамотою відділу освіти Петрівської райдержадміністрації. Звання «Вчитель – авторитет» встановлено 1 педагогу, 1 визнано кращими у номінації «Золотий фонд педагогічної Петрівщини»,                        1 – кращим молодим спеціалістом у номінації «Педагогічна надія». По 1-му вчителю нагородили педагогічною премією імені В.О. Сухомлинського (Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів), педагогічною премією імені С. П. Логачевської (Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів), педагогічною премією імені О.Г.Скориніна (Петрівське НВО), заохочувальною відзнакою «За відданість справі» (Луганська ЗШ І-ІІІ ступенів). Усіма видами заохочень відзначено                    48 педагогічних працівників. За стабільність у роботі, досягнуті показники навчально-виховної роботи, творчої та громадської діяльності, участь колективів у районних заходах та згідно з Положенням про присвоєння статусу «Кращий загальноосвітній заклад району» колективи КЗ «Петрівське НВО «загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів» та Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів визнані кращими та нагороджені Дипломами.
Життєстійкість як ніколи актуальна для вчителів, тому що це професія з дуже високим рівнем вигорання. Та щоб педагоги впоралися із цим і опанували шалений темп роботи, їм також потрібна підтримка суспільства. У районі питання соціального захисту педагогічних працівників вирішуються позитивно. Стабільно виплачується заробітна плата (двічі на місяць). При наданні літніх відпусток педагогам повністю виплачені відпускні та кошти на оздоровлення (100%). Відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту» усі педагоги отримали щорічну грошову винагороду за сумлінну працю. Із метою відновлення духовних та фізичних сил освітян відділом освіти районної державної адміністрації та райкомом профспілки працівників освіти і науки України для освітян району організовуються оздоровчі поїздки визначними місцями України. Цього року працівники закладів освіти району мандрували зимовими Карпатами. 
Відділом освіти Петрівської райдержадміністрації та комунальною установою «Петрівський районний центр із обслуговування закладів освіти» проводиться значна робота щодо соціального захисту молодих спеціалістів. А саме: усім молодим спеціалістам, які вперше призначаються на роботу у заклади освіти району, виплачується матеріальна допомога у розмірі мінімальної заробітної плати; компенсуються витрати за проїзд до місця роботи, винаймання житла, за комунальні послуги. Під час проведення районного Тижня молодого вчителя кожному молодому вчителеві виплачується грошова винагорода у розмірі посадового окладу.
Місія сучасного вчителя і школи – навчити дітей бути гнучкими у змінах. Також –легко адаптуватися і вміти навчатися впродовж усього життя. Щоб це вдалося, самому треба бути зразком. Світ дуже мінливий, і освіта не встигає за ним. Допомогти дитині може тільки той, хто сам в достатній мірі володіє знаннями про цей новий світ, приймає все нове і сам здатний змінитися. Це - Новий учитель.
Проте на сьогодні гостро стоїть проблема кадрового забезпечення закладів освіти району, не вистачає вчителів початкових класів, англійської, української мови, зарубіжної літератури, хімії, музики, практичних психологів, педагогів-організаторів, культорганізатора, керівників гуртків (Ганнівська, Іскрівська, Чечеліївська, Новостародубська, Луганська, Червонокостянтинівська ЗШ І-ІІІ ступенів, Петрівська ЗШ І ступеня, Центр дитячої та юнацької творчості).
Із метою вирішення цієї проблеми одним із першочергових завдань для керівників закладів освіти в цьому напрямку є налагодження тісної співпраці із закладами вищої педагогічної освіти різних рівнів акредитації, посилення роботи з питань орієнтації учнів на педагогічні професії, виходячи із потреби закладу. У профорієнтаційній роботі зі старшокласниками на першому плані повинно стояти виявлення дітей із задатками майбутнього вчителя, формування в них психологічної готовності до педагогічної праці та розвиток педагогічних здібностей, переконання в престижності вчительського фаху.
Також важливими складовими кадрової політики є продовження співпраці відділу освіти та органів місцевої влади щодо матеріального стимулювання педагогічних працівників, а саме: виплати надбавок за напруженість та складність у роботі, компенсація витрат за проїзд учителям, які доїжджають до роботи, здійснення щомісячних доплат педагогам, які підготували переможців обласних заходів. Таким чином підвищення ролі вчителя у формуванні громадянського суспільства, поліпшення їхнього соціально-економічного становища, морального і матеріального стимулювання професійної діяльності - залишається одним із пріоритетних завдань.

Забезпечення стану охорони праці та безпеки
життєдіяльності в закладах освіти
                
 Питання створення безпечних умов навчання все серйозніше звучать сьогодні під час організації освітнього процесу у закладах освіти. Сьогодення акцентує увагу на безпечності умов під час проведення занять, а також вживанні конкретних заходів щодо збереження здоров`я та життя всіх учасників освітнього процесу. Створюючи безпечні умови організації освітнього процесу в закладах освіти, ми забезпечуємо  здорові і безпечні умови трудового процесу, попередження травматизму, безпечну експлуатацію будівель, обладнання і технічних засобів навчання, створюємо оптимальний режим роботи і навчання.
   Робота педагогічних колективів навчальних закладів району з охорони праці та безпеки життєдіяльності організована згідно з Законами України «Про охорону праці»,                      «Про пожежну безпеку», наказу Міністерства освіти і науки України від 26.12. 2017 року №1669, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.01.2018 року № 100/31552                «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу».
 Із метою дотримання протипожежного стану в закладах освіти району проводиться постійна робота із дотримання правил пожежної безпеки, попередження випадків загибелі та травмування учасників навчально-виховного процесу під час пожежі  та можливих майнових втрат, зменшення негативних економічних наслідків у разі їхнього  виникнення. Вивчається та аналізується стан протипожежного захисту об’єктів закладів освіти та  вживаються відповідні заходи щодо ліквідації виявлених недоліків. Відповідно до плану виконання протипожежних заходів на об’єктах освіти району у 2019 році виконані заходи на суму 396,04 тис. грн.:
  - вогнезахисне оброблення дерев’яних конструкцій горищних приміщень будівель Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів; Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів; Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів;
- ревізія та ремонт пристроїв захисту від блискавки та вторинних її проявів у закладах загальної середньої освіти;
 - електротехнічні вимірювання опору ізоляції силових і освітлювальних мереж та заземлюючих пристроїв закладів загальної середньої освіти району;
 - встановлення протипожежної сигналізації у комунальному закладі «Петрівське  навчально-виховне об’єднання «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія»;
 - перезарядження, технічне обслуговування та придбання вогнегасників у закладах загальної середньої освіти району.
            Відповідно до вимог нормативних документів у відділі освіти, навчальних закладах району розроблена відповідна документація з питань дотримання безпеки та охорони праці, створені і діють комісії по навчанню та перевірці знань із охорони праці, програми навчання та плани-графіки проведення навчання.
        Перед початком роботи пришкільних таборів відпочинку відповідно до ст.30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»                     №4004-ХІІ від 24.02.1994 року та на підставі  ДСанПін 5.5.5.23-99 від 26.04.1999 року «Улаштування, утримання, організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів», із метою повноцінного та якісного оздоровлення дітей, попередження епідемічних ускладнень у пришкільних відпочинкових таборах забезпечено:
 - проходження медичного огляду працівниками;
 - проведення досліджень питної води на мікробіологічні та санітарно-хімічні показники;
 - виконання заходів із дератизації на харчоблоках закладів загальної середньої освіти;
-  планове навчання працівників харчоблоків із дотримання санітарних норм.
На високому рівні  функціонує система охорони праці  у Чечеліївській,   Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів, Зеленській ЗШ І-ІІ ступенів, філії Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Іскрівській ЗШ І-ІІІ ступенів, філії Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів, де повністю відсутні випадки травмувань учасників освітнього процесу.
Разом із тим упродовж 2018/2019 навчального року в закладах освіти зареєстровано 49 травмувань учнів у побуті, 5 травмувань із учнями під час освітнього процесу. Так, у              КЗ «Петрівське навчально-виховне об’єднання «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія» сталося 28 травмувань у побуті, Петрівській ЗШ І ступеня - 8, Новостародубській ЗШ І-ІІІ ступенів - 4 у побуті та 1 - під час освітнього процесу, Володимирівській ЗШ І-ІІ ступенів, філії Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів, 1 - у побуті та 2 - під час освітнього процесу.
   Головним завданням із питань охорони праці та безпеки життєдіяльності  у                2019/2020 навчальному році у закладах освіти є забезпечення дотримання вимог нормативно-правових актів із охорони праці щодо безпеки умов праці та безпеки життєдіяльності. Для покращення та ефективності функціонування системи охорони праці у закладах освіти необхідно:
-          проводити профілактичні заходи щодо зменшення травматизму та професійних захворювань у закладах, де протягом 2018/2019 року відбулися травмування учасників освітнього процесу;
-          проводити навчання працівників закладів освіти безпечним методам праці та
пропаганду питань охорони праці;
-          забезпечувати безпечність технологічних процесів, виробничого устаткування,
будівель і споруд;
-          нормалізувати санітарно-гігієнічні умови праці;
-          забезпечити оптимальні режими праці та відпочинку;
-          здійснювати заходи для створення здорових і безпечних умов освітнього процесу;
-          забезпечувати виконання чинних правил і норм з безпеки і гігієни праці та навчання.

Фінансування освіти.
Модернізація навчально-матеріальної бази

Надзвичайно важливим є повне розуміння стратегічних і тактичних завдань розвитку освіти усіма інституціями, причетними до галузі: спільних зусиль районної державної адміністрації, районної ради, органів місцевого самоврядування. Саме завдяки нашій спільній діяльності протягом минулого навчального року розв’язувалися непрості проблеми галузі, здійснювалося активне оновлення і розвиток районної системи освіти.
На реалізацію цих завдань  спрямовано коштів  із загального фонду 75098,1 тис. грн. та із спеціального фонду 12118,4 тис. грн. Фінансування здійснювалося з районного бюджету на суму 30845,2 тис. грн., державного бюджету  на суму 52130,00 тис. грн. та наданих субвенцій сільських рад на суму 7337,7 тис. грн.
Найбільшу питому вагу займає заробітна плата та нарахування на неї 65%, закупівля енергоносіїв у структурі видатків становить 10%, капітальні видатки на ремонти і реконструкцію  приміщень, придбання обладнання довгострокового користування становлять 13,5% від загальних кошторисних призначень.
У першу чергу здійснювалося  фінансування захищених статей: заробітної плати, продуктів харчування та оплата комунальних послуг і енергоносіїв. Заборгованості із виплати заробітної плати працівникам освіти не було.
 Рівень доплати за престижність педагогічної праці є фіксованим і складає 20%. Педагогічним працівникам шкіл, у яких апробують державний стандарт початкової освіти відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», -  в розмірі 30%. Виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення педпрацівникам - 100%.
 Розбудова Нової української школи – це довготермінова  реформа. План упровадження  передбачає наступність дій і відповідне ресурсне забезпечення на кожному етапі.
 Із  метою стабільного функціонування ЗЗСО модернізується, поповнюється їхня матеріально-технічна база. За рахунок різних джерел фінансування у 2018/2019 навчальному  році  придбано  обладнання  для навчальних кабінетів  Луганської, Червонокостянтинівської, Петрівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Володимирівської ЗШ І-ІІ ступенів, філії Ганнівської ЗШ І-ІІІ ступенів, та засоби навчання і обладнання для кабінетів природничо-математичних предметів опорних шкіл (Петрівське НВО, Ганнівська, Новостародубська, Петрівська ЗШ І-ІІІ ступенів). Забезпечено мультимедійним обладнанням (інтерактивні комплекси) перші класи закладів освіти району. Придбано сучасні меблі, обладнання мультимедійного контенту, пуфи для початкових класів «Нової української школи»,  обладнання для інклюзивних класів. Для безперебійного підвозу до закладів освіти с. Червонокостянтинівки  придбано  шкільний автобус. Виготовлено ПКД на капітальні ремонти покрівлі, системи опалення та приміщень допоміжного корпусу Петрівської ЗШ  І ступеня.
Забезпечено виконання організаційно-практичних заходів щодо створення  комфортних та безпечних умов навчання:
            - капітальний ремонт котельні (заміна котлів) та реконструкція спортивного майданчика для міні-футболу Луганської ЗШ І-ІІІ ступенів;
- капітальний ремонт теплогенераторної (заміна котлів) у Іскрівській ЗШ І-ІІІ ступенів;
            - будівництво пересувної котельні та  реконструкції каналізаційних мереж та споруд Новостародубської ЗШ І-ІІІ ступенів;
- капітальний  ремонт спортивного залу, утеплення фасаду, приміщень коридору, класних кімнат  Зеленської ЗШ І-ІІ ступенів;
- реконструкція спортивних майданчиків для міні-футболу у Петрівському НВО та Луганській ЗШ І-ІІІ ступенів;
- поточний ремонт коридорів, облаштування протипожежної сигналізації,  поточний ремонт майданчика  та встановлення  вуличних тренажерів у Петрівському НВО;
- поточний ремонт пандусу та спортивного залу у Петрівській ЗШ І ступеня;
- вогнезахисна обробка дерев’яних конструкцій горищних приміщень ЗЗСО району (Балахівська ЗШ І-ІІ ступенів, Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів, Чечеліївська ЗШ І-ІІІ ступенів);
- поточні ремонти приміщень закладів освіти.
           На проведення капітальних та поточних ремонтних робіт до  кінця 2019 року буде використано понад 12 млн. грн.   
Для забезпечення безперебійного проходження навчального процесу  проведено підготовку  паливно – енергетичних  господарств  ЗЗСО  району   до  роботи   в    новому 2019/2020 н.р. та  в осінньо – зимовий період.   Виконано   поточні   ремонтні роботи в приміщеннях топкових та котелень, проведено щорічну повірку та технічний огляд газовикористовуючого обладнання. На початок опалювального періоду 2019/2020 року навчальні заклади  на 100% забезпечені    твердим паливом.

Шановні учасники конференції!

            Проблем в освітянській галузі району, звичайно, більше, ніж нами окреслено в доповіді. Тому ми будемо вдячні тим керівникам і педагогам, які впродовж ознайомлення з доповіддю внесуть конкретні пропозиції щодо механізмів вирішення окремих проблем із галузевих напрямків.
            Переконані, що спільними зусиллями освіта району буде набувати нових барв. Інакше не можна – наше надійне майбутнє народжується в якості сьогоднішньої освіти.
            Висловлюємо вдячність керівництву району, органам  місцевого  самоврядування за активне сприяння розвитку освіти, а всім освітянам  -  за творчу і сумлінну працю.
            Ми високо вшановуємо ваш духовно-інтелектуальний потенціал, вашу велику і натхненну працю. Сподіваємося, що набутий вами досвід вирішення освітніх проблем забезпечить успішну практичну реалізацію нових завдань розвитку освіти в районі.
            Стратегічним  завданням діяльності на наступний рік визначено надання якісних освітніх послуг, створення комфортних умов для розвитку дітей, співпрацю з органами місцевого самоврядування та громадами у вирішенні ключових питань розвитку освіти району.
            Тож давайте робити свою працю разом, доповнюючи та підсилюючи  зусилля один одного.
            Вітаємо всіх із початком навчального року. Бажаємо всім учасникам освітнього процесу міцного здоров’я, щастя, благополуччя, творчих здобутків та злагоди в державі.

            Дякуємо за увагу!

26 коментарів:

  1. Цікава доповідь, яка висвітлює і досягнення, і проблеми, і шляхи вирішення цих питань. Наскільки важливо в наш час визначити головні аспекти та працювати разом (учителі, батьки, учні, громадськість) у знаходженні шляхів співпраці, шукати моменти, які обєднують нас у розвязанні проблем. Важливо також уміти побудувати шляхи комунікації, які будуть вести до результативності та самовдосконалення.Креативність, критичне мислення, комунікація, командна робота - це навички ХХІ століття, які потрібні не тільки учням, а й учителям доя реалізації себе як особистості здатної навчатися упродовж життя.
    Успіхів усім у новому навчальному році)))

    ВідповістиВидалити
  2. Пропоную у цьому навчальному році спробувати організувати навчальний процес за триместрами. Мені здається, що така організація роботи буде на користь усім учасникам навчально-виховного процесу. 5 тижнів роботи дасть змогу і вчителям , і учням сконцентруватися, досягти піку у вивченні тем, а потім відпочити. Просто ми звикли працювати семестрами, а триместри -це вихід із зони комфорту та акумуляція внутрішніх сил для успішного вирішення шкільних питань.
    Чому не спробувати?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Підтримую цю думку. В м.Олександрія такий досвід уже є. Там під час канікул вчителі беруть участь у роботі всіх методичних структур. А в нас під час освітнього процесу кожного дня вчителі їдуть як не на семінар, то на засідання творчої групи, то ще деінде. А в цей час уроки заміняються, частіше, не тими предметами. Та й, погодьтеся, якість навчання після канікул у дітей краща, ніж після двох-трьох місяців безперервного навчання.

      Видалити
  3. ДЯКУЮ ЗА ЦІКАВУ, ЗМІСТОВНУ ДОПОВІДЬ. УСІМ ПРАЦІВНИКАМ ОСВІТИ БАЖАЮ В НОВОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ МІЦНОГО ЗДОРОВ"Я, ТЕРПІННЯ, ТВОРЧОСТІ, КРЕАТИВНОСТІ І НЕ ЗУПИНЯТИСЯ НА ДОСЯГНУТОМУ, А ПОСТІЙНО КРОКУВАТИ ВПЕРЕД!
    В НАШОМУ РАЙОНІ ОСВІТЯНИ - Н А Й К Р А Щ І !!!

    ВідповістиВидалити
  4. На мою думку, які б методи навчання не відкривали, яке б обладнання до школи не привозили – головним, вічним і незмінним залишається в школі вчитель. Тільки педагог, його компетентність, творчість, ініціатива, здатні забезпечити виконання тих завдань, які сьогодні стоять перед освітянською галуззю.
    Тому, хочеться побажати всім гарного навчального року, хорошого настрою.

    ВідповістиВидалити
  5. Ознайомившись із доповіддю, зрозуміла - ми всі на правильному шляху: робимо перші спроби діяльності в умовах реформи нової української школи, не все ще вдається. Але на помилках вчимося. І віриться, що результат не за горами. Багато ще доведеться працювати, особливо нам, учителям з досить солідним стажем. Адже нам самим слід навчитися забезпечувати освітній процес по-новому. Проте я впевнена: потенціал освітян району досить великий, здатність до самоосвіти також на високому рівні, тому все у нас вдасться!
    Тож хочеться побажати усім колегам, батькам і учням творчої наснаги, терпіння, гарного навчального року, нових здобутків, міцного здоров'я і лише позитивних емоцій!

    ВідповістиВидалити
  6. Доповідь начальника - це ще та мотивація до покращення діяльності школи у новому навчальному році! Читаєш, де хвалять - гордість розпирає, вказують на недоліки - негативні емоції і відразу хочеться доводити, що це не так. Але, якщо не буде недоліків, то не буде що й робити у школі. Нам є куди рости, є з кого брати приклад. Я сподіваюсь, що у новому навчальному році знову будуть перемоги, хороші результати навчання, підтвердження знань на ЗНО, покращення матеріальної бази (хоча, так як цього навчального року, ще ніколи не придбавалося скільки всякого добра).
    І все ж таки, учні та вчителі Луганської школи - найкращі!!!
    Бажаю всім легкого, цікавого та безстресового навчального року!

    ВідповістиВидалити
  7. Перш за все,що кидається в очі,це підготовка учнів до ЗНО та їх якість. Я вважаю,що кожен вчитель докладає максимум зусиль для підготовки дитини,просто дійсно існує той факт,що учні потрапляють в певну стресову ситуацію. Дуже приємно читати про досягнення наших вчителів,які в перервах між підготовками до олімпіад,турнірів,наукових робіт та особистим життям завжди залишаються в піднесеному настрою. Шановні колеги, бажаю Вам творчих злетів,креативних ідей,вдячних учнів,батьків та достойних зарплат!!!

    ВідповістиВидалити
  8. Шановний Юрій Олегович! Прикра недоречність сталася із-за того, що статистичні дані в ЦДЮТ складаються на 01.10 та 01.01. Так як ваш гурток розпочав роботу 22.01, він не був врахований у діаграмі. Ця помилка буде виправлена. Дякую за розуміння.

    ВідповістиВидалити
  9. У доповіді чітко окреслені функції опорного закладу. Але викликає занепокоєння, що кількість учнів постійно зменшується.Хоча ми намагаємося мислити позитивно, думати, що все буде добре. Але весь час на думці питання: що буде із сільськими школами ( в рамках нових рекомендацій міністерсту освіти), я вже мовчу про профіль у сільських школах.Але новий навчальний рік вже близько. Тож натхнення нам усім!

    ВідповістиВидалити
  10. З року в рік доповідь начальника відділу освіти насичена все новими і новими позитивами в галузі розвитку освіти району. Багато зрушень і досягнень... Хотілося, щоб і на державному рівні було ж таке ставлення до сільських шкіл. Адже наші учні нічим не гірші від міських! Ми намагаємося йти в ногу з часом... Дякуємо за хорошу мотивацію і підтримку з боку керівників району, методичного кабінету, активу освітян! Здоров'я, натхнення й успіхів усім нам!

    ВідповістиВидалити

  11. Дякую за змістовну доповідь. Враховуючи все вище сказане, можна зробити такі висновки: система загальної середньої освіти потребує постійного оновлення та змін. Також варто підкреслити роль вчителя у формуванні життєвих компетентностей, які формують досвід кожного учня у процесі життя. Бажаю всім колегам вдалого початку навчального року!!!

    ВідповістиВидалити
  12. Соромно дивитись на те, як в спортивних змаганнях районного і обласного рівнів у складах команд приймають участь учні старшого віку, або з інших районів і навіть областей. Щоб запобігти цьому пропоную внести до особових даних учнів в ІСУО фото кожної дитини школи, і тоді буде дуже легко виявити ,,підставних осіб’’.Для кожної дитини в спорті головним є прицип чесності і справедливості.

    ВідповістиВидалити
  13. Аналіз допомагає виявити те, що потребує удосконалення, показує позитивні зміни і, на жаль, недопрацювання. Бажаю всім педагогічного запалу і бажання творити "педагогічні шедеври"!

    ВідповістиВидалити
  14. Загалом подано дуже потрібний аналіз.
    Гнітюче враження щороку викликає демографічна ситуація.
    Психологічна готовність до іспиту в окремих випадках визначає результат ДПА і ЗНО конкретних здобувачів освіти. Оцінювання об'єктивності виставлення оцінок та їх кореляція з результатами ДПА й ЗНО через відсутність даних позбавлені провідної індивідуальної характеристики кожного учня - рівня його стресостійкості. Адже в стресовій ситуації "когнітивний шок" - обов'язковий фактор на іспиті. Кожна дитина реагує дуже індивідуально залежно від психологічної готовності, темпераменту та мотивації з боку, насамперед, батьків.
    Бажаю усім здоров'я, натхнення, допитливих і старанних учнів, добробуту, сімейного затишку й творчих успіхів!

    ВідповістиВидалити
  15. Сьогодні ми бачимо свої недоліки, називаємо успіхи та перемоги, напрацьовуємо низку нових завдань. Ми все зможемо зробити лише разом, в одній єдиній команді, удосконалюючи свою педагогічну майстерність, адже тільки спільними зусиллями освіта району буде набувати нових барв. Інакше не можна – наше надійне майбутнє народжується в якості сьогоднішньої освіти.
    Дитина - це центр всесвіту, навколо якого крутиться все - сім’я, рідні, педагоги, соціум. Перше вересня – день великих надій та очікувань. Кожна родина сподівається дати своїй дитині якісну освіту, яка дасть їй змогу утвердитись у житті, бути корисною своїй країні. Дарувати знання і набувати їх – це нелегка праця, яка вимагає віддачі. душевних сил, значного напруження, проникнення у велику скарбницю, надбану людством.
    Тож, давайте цей рік присвятимо дітям, щоб вони справді росли гідними представниками української нації. Щоб пройшовши роки навчання, вони гордилися своєю школою і вчителями. Гарного навчального року. хорошого
    настрою, бажаю витримки, наснаги, нових творчих звершень та мудрості у
    розв’язанні усіх проблем.

    ВідповістиВидалити
  16. Щиро дякую начальнику ВО за розгорнутий аналіз роботи за весь навчальний рік. Як було зазначено в доповіді, що час не стоїть на місці, вдосконалюється все, в тому числі і освіта. Всі ми знаємо яку важливу роль в житті дитини відіграє вчитель, який став для неї наставником, другом та просвітником. Бо вчитель-це не просто джерело знань, це людина,яка може надихнути та окрилити. Бо вчитель-це супер герой! Який кожного дня може робити світ кращим. Тож і ми давайте впевненно йти вперед разом, як одна команда! Всім учасникам серпневої конференції творчого натхнення, бо натхнення-це життєве підживлення, яке допомагає нам з посмішкою рухатися вперед та здійснювати неможливе.

    ВідповістиВидалити
  17. Доповідь цікава тим, що в ній глибоко проаналізована робота усіх навчальних закладів. А порівняльні таблиці та діаграми допомагають все зрозуміти і зробити висновки. Наше завдання на сучасному етапі створення нової української школи допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками. Бажаю усім в новому навчальному році творчого натхнення, достатку та старанних учнів.

    ВідповістиВидалити
  18. Дуже змістовна та детальна доповідь, яка розкриває успіхи та недопрацювання, тому є над чим замислитися та працювати ще більше над самовдосконаленням! Шановні колеги бажаю Вам у новому навчальному році - здоров'я, щастя, натхнення та творчих взлетів!!!
    P.S. Підтримую пропозицію щодо впровадження триместрів👍👍👍👍!!!!

    ВідповістиВидалити
  19. Доповідь охоплює усі напрямки освіти району. Мене цікавить якість освіти учнів старшої школи. У доповіді зазначено, що у 10 клас мають іти тільки ті учні, які пов*язують своє життя зі вступом до ВНЗ. На жаль це поки що не так. У цьому році вчителі України підняли питання про прохідний бал у старшу школу. Чи може учень, у якого в свідоцтві про базову середню освіту є 7-10 оцінок низького рівня подати документи у профільну школу (10-11 класи)? Чи буде запроваджено прохідний бал для 10-класників? Хто це вирішує?

    ВідповістиВидалити
  20. В доповіді висвітлено всі сторони освітнього життя району , відзначено перемоги , вказано на недоліки . Спонукає до нових творчих звершень в розкритті та розвитку здібностей ,талантів та можливостей кожної дитини.
    Колегам хочеться побажати міцного здоров'я,творчого запалу, невичерпної життєвої сили та наснаги,оптимізму.Мирного неба над головою.

    ВідповістиВидалити